Gandalf v podání Adolfa Borna ve filmu Gegea Deitche The Hobbit (1966)

Gandalf v podání Adolfa Borna ve filmu Gegea Deitche The Hobbit (1966)

Animátor Deitch, tvůrce prvního Hobita, promítne v Praze svoje filmy

  • 0
Osmaosmdesátiletý držitel Oscara a první animátor, který se pokusil filmově ztvárnit Tolkienova Hobita, bude osobně přítomen na filmovém večeru, který proběhne v pondělí 21. ledna v čítárně Unijazzu v pražské Jindřišské ulici.

Gene Deitch

Chicagský rodák Gene Deitch (1924) začal jako animátor pracovat na přelomu 40. a 50. let. V roce 1958 byl poprvé nominován na Oscara za film Sidney's Family Tree. V roce 1960 se Deitch odstěhoval do Prahy, kde od té doby žije. I nadále však natáčel pro americké a další zahraniční produkce, spolupracoval i s mnoha Čechy.

Pod režijním vedením českého režiséra Václava Bedřicha (mj. Pohádky ovčí babičky, O makové panence, Maxipes Fík či Bob a Bobek) natočil Deitch pro americké produkce dvanáct dílů legendárního seriálu Tom a Jerry a několik dílů neméně slavného Pepka námořníka.

Munro

V české produkci v roce 1960 vznikl devítiminutový film Munro, parodující americký armádní systém. Za ten získal Gene Deitch ve své kategorii Oscara. V polovině 60. let natáčel filmy s hlavní postavou Nudnika. Film Here's Nudnik byl na Oscara nominován v roce 1964. Ve stejném roce byl nominován i další jeho film How to Avoid Friendship. Byl tak prvním režisérem se dvěmi nominacemi v témže roce.

Oceněny byly i jeho další filmy, například Obři, vzniklí pro Československo v roce 1969. Satira na poměry v socialistickém Československu, obohacená hlasy herců Josefa Somra a Miroslava Macháčka, přinesla svému tvůrci cenu na festivalu v San Sebastianu, desetiminutový snímek nicméně na dvacet let putoval do trezoru.

Nudnik, postavička vymyšlená Genem Deitchem

Z filmu Genea Deitche Obři

Zcela zvláštní kapitolou ve tvorbě Genea Deitche je jeho zpracování Tolkienova Hobita, kterého natočil coby dvanáctiminutový animovaný snímek v roce 1966. Jedná se vůbec o první pokus tuto látku zfilmovat: tvůrci, kromě Deitche především malíř Adolf Born, si vybrali z Tolkiena jen několik motivů, které upravili zcela po svém. Vytvořili tak kuriózní a dnes v pravém slova smyslu kultovní dílko.

Na Filmovém večeru s Genem Deitchem kromě samotného setkání s tímto světoznámým animátorem bude k vidění zhruba deset jeho stěžejních filmů. Budou mezi nimi výše jmenované, které získaly nejrůznější ocenění, ale i ty, jež zůstaly neprávem v jejich stínu.