Hana Zagorová během natáčení cyklu GEN | foto: Česká televize

Kdo a proč chybí v Galerii elity národa? Vrací se Feničův GEN

  • 34
Zjara 1992 nabídl Fero Fenič televizi projekt GEN – Galerie elity národa s tím, že portréty velikánů posílí sebevědomí občanů před rozpadem Československa. Smáli se mu – ale vývoj odhadl. GEN se stal tehdy největší zakázkou pro soukromé studio a od 15. ledna začne novou kapitolu. Co se o něm neví?

Třeba že symbolická stopa ve znělce je Feničova. Otisky do písku zkoušel leckdo, ale vesměs ploché nohy kameraman Jaroslav Brabec odmítal, nakonec se jako nejvhodnější ukázalo chodidlo autora.

Málokdo už si vybaví, že 28. října 1992 na nádvoří Hradu tehdy devětadvacetiletý Igor Chaun, jeden ze studentských lídrů Listopadu, začal jako první točit Pavla Tigrida. Či že na předpremiéře seděli Václav Havel a Václav Klaus každý u jiného stolu. Premiéra v ČT byla v pondělí 4. ledna 1993, hned po zrodu samostatného státu, kdy televize přišla o tradici pondělních slovenských her, a úvodní Klausův portrét sledovalo šedesát procent obyvatel, což byl pro dokument unikátní výsledek i v éře před Novou. Od té doby pořad nasbíral spoustu zákulisních rarit a statistických nej.

Baarová s becherovkou

Nejzvláštnější přání měl Michael Kocáb: chtěl být snímán na Karlově mostě v prvních hodinách Česka 1. ledna 1993. Dramaturg Tomáš Motl cestou silvestrovskou nocí na natáčení poznal svou příští partnerku.

Nejkontroverznější slovo elita vyvolalo povyk, takže po pěti dílech se z podtitulu odstranilo; nyní se pořad k původní verzi znělky vrátí.
Nejsmutnějším faktem je, že polovina z 285 lidí zaznamenaných v dosavadních sériích již nežije. V 90. letech vznikly dvě stodílné řady, 82 dílů přibylo v letech 2001–2, ve třech případech šlo o dvojportréty: Hanzelka a Zikmund, Jitka a Květa Válovy, Alfréd a Darja Kocábovi.

Nejstarším režisérem cyklu byl Otakar Vávra, který profil Lídy Baarové točil ve čtyřiaosmdesáti a s herečkou svých děl se potkal po čtyřiceti letech; líčil, že Baarová tenkrát v rozrušení vypila sama celou lahev becherovky.

Nejmladší byla naopak Tereza Kopáčová, která Karla Gotta natáčela jako čtyřiadvacetiletá studentka; cyklu GEN poté zasvětila i svou diplomovou práci na FAMU.

Z lidí před kamerou byl dosud nejstarší osobností 96letý Jindřich Kolowrat, nejmladší Jaromír Jágr vešel do cyklu už v 21 letech. I v nové sérii drží věkové rekordy šlechtic a sportovkyně, Zdeněk Sternberg v 93 a Petra Kvitová v 26 letech.

Největší zájem režiséři měli o fotografa Jana Saudka, ze sedmnácti uchazečů byla vybrána Irena Pavlásková, která později natočila celovečerní film s motivy jeho života.

Nejpilnější portrétistka Olga Sommerová zvládla 15 osobností, nyní pracuje na dílu o Viktoru Preissovi.

Jména mimo sestavu

A kdo zůstal mimo sestavu? Nabídku účasti odmítli třeba spisovatel Milan Kundera či někdejší manželka nynějšího amerického prezidenta Ivana Trumpová.

Z časových důvodů nevyšel portrét Miloše Formana v režii Jana Špáty, kvůli zdravotním problémům bývalé atletky zase profil Dany Zátopkové. „Jiří Grygar řekl, že se necítí být elitou, Petr Kellner nestál o pozornost veřejnosti a Zdeněk Svěrák měl pocit, že pořadů o něm už je dost,“ shrnul Fenič.

V roce 2017 by mělo být odvysíláno padesát autorských dílů, premiérovou sérii zahájí příští neděli zpověď zpěvačky Hany Zagorové.