Fringe Off přiváží světové soubory

Nejlepší soubory z letošního Fringe festivalu v Edinburghu se představí v pražském Paláci Akropolis. Sólovým projektem Iriny E. Andreevy nazvaný Kdo se sem dívá začíná v sobotu 23. října další část celoročního cyklu Fringe Off. Pořadatelé naservírují jednu divadelní lahůdku za druhou.

Divadelní projekt Fringe Off vznikl ve spolupráci Paláce Akropolis a Stevena Gova, ředitele Fringe festivalu Praha.

Cílem je představit divákům jedinečné divadelní soubory ze zahraničí a umožnit jejich srovnání s domácí divadelní tvorbou.

Vybrané soubory spojuje volba vyjadřovacích prostředků, se kterými ve svých projektech pracují, ať už je to vizuálnost, nonverbálnost, groteska, klauniáda a pohybové divadlo

V sobotu 23. října se koná představení Iriny E. Andreevy z Teatr Novogo Fronta. Hra nastíní příběh mladého ruského manželského páru zabydlujícího se v čerstvé emigraci.  Jenže jejich sny, kvůli kterým odešli za hranice, se hroutí pod tíhou věčných problémů a začíná hořká taneční groteska.

Čeští pořadatelé připravili na listopad dvě světové divadelní lahůdky. Pražskému publiku se představí ruský soubor Derevo s výtvarným, poetickým představením Tanyi Khabarové Reflection a mezinárodní soubor sídlící v Německu Familie Flöez, který přiveze křehké, úsměvné představení Nesmrtelná restaurace.

Úspěchy v zahraničí
Fringe festivaly se dnes konají ve 49 zemích celého světa. První takový festival vznikl zcela spontánně právě ve skotském Edinburghu v roce 1947. Tehdy se několik divadelních spolků a performarů rozhodlo prezentovat svá představení v místních hospodách, na ulicích a v parcích.

V současné době se edinburgského Fringe festivalu účastní přes 1700 souborů, trvá celý měsíc a sjíždějí se na něj statisíce diváků z celého světa.

Fotografie z představení Kdo se sem dívá, které proběhne v rámci celoročního divadelního cyklu Fringe Off