Fórum přivítá hrdinku terezínského Brundibára

Po víkendovém slavnostním zahájení pokračuje dvanácté Fórum Else Laskerové-Schülerové dalšími pořady. Osmidenní přehlídka diskusí, čtení, výstav a koncertů je věnována umělcům, kteří se vzpírali totalitám, ať už nacistické, nebo komunistické.

Ve vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea budou dnes od 15 hodin Jiří Stránský, Milan Uhde a němečtí spisovatelé Jörg Bernig a Reinhard Jirgl diskutovat o vyhnání jako literárním tématu.

Na pódiu je vpodvečer vystřídá Greta Klingsbergová. Hrála v terezínském ghettu Aninku v legendárních představeních dětské opery Hanse Krásy Brundibár. Téměř všechny děti z tohoto souboru nacisté zavraždili, Greta Klingsbergová však přežila jako jediná ženská představitelka.

Z Terezína byla deportována do Osvětimi, poté do pracovního tábora v Oederau a nakonec opět do Terezína. Po válce odjela za svými rodiči do Palestiny. Dnešní program završí uvedení Brundibára v Židovské radnici.

Inspirativní témata nabídne rovněž zítřek. Dopoledne bude patřit přednášce na Karlově univerzitě o spisovatelích v diplomatických službách, mimo jiné o Hermannu Ungarovi, Johannesi Urzidilovi či Jiřím Grušovi. Následuje debata o české moderně a večer v Divadle Komedie o česko-německém literárním prolínání. Sejde se tu pět autorů, v jejichž osobnostech i díle se odrážejí oba jazyky.

Český spisovatel Jaroslav Rudiš čerpá z německého prostředí. Tania Morrisonová je Němka, která žije v Česku a také tu vydala dva své romány. Čech Jaromír Konečný je v Německu mistrem v jevištní interpretaci svých textů. Pětici doplní překladatel a manažer Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Kafka a německý autor Jörg Bernig, jehož román Čas nikoho se zabývá vyhnáním.