Neveřejné projekce filmu Viděno osmi se v Praze zúčastnili (zleva) Václav Havel, Miloš Forman a Milan Jirásek.

Neveřejné projekce filmu Viděno osmi se v Praze zúčastnili (zleva) Václav Havel, Miloš Forman a Milan Jirásek. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Forman uvedl sportovní film, zazněly i historky o Havlově úprku na bicyklu

  • 2
Tři české legendy na jednom pódiu zažilo pražské kino Ponrepo. Oscarový režisér Miloš Forman, bývalý prezident Václav Havel a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek v něm představili čtyři ukázky z dokumentu Viděno osmi, který zachycuje letní olympijské hry roku 1972 v Mnichově.

Netradiční filmová událost tak propojila dva na první pohled neslučitelné světy: sportovní a filmový.

Na slavnostní projekci dorazili olympijští vítězové Dana Zátopková, Kateřina Neumannová či hokejista Dominik Hašek, ale například i Miroslav Ondříček, dvorní kameraman Miloše Formana, nebo režisér Jan Novák, autor dokumentu Občan Havel přikuluje.

Miloš Forman uvádí film Viděno osmiVáclav Havel uvádí film Viděno osmi

Samotná premiéra byla nicméně navzdory hvězdné účasti víc uvolněným pábením starých přátel, než klasickou oficiózní akcí.

"Moc už si toho nevybavím, ale že byl Miloš velitelem světnice, to si tedy po čertech dobře pamatuju," okomentoval přátelství, jež se zrodilo na  pokoji poděbradského internátu, Václav Havel.

Havel prchá

Ten byl zároveň i předmětem jedné ze "sportovních" historek, kterými úspěšně bavil Miloš Forman. "Chtěl bych vyprávět o slibných začátcích Václava Havla v silniční cyklistice," zahájil Forman vyprávění o tom, kterak se jedenáctiletý chlapec Havel rozjel na kole a už nezastavil.

Volali jsme: Pane profesore, Havel prchá!"

Miloš Forman o zážitku s jedenáctiletým Havlem

"Naše škola dostala bicykly a každý jsme na něm absolvovali krátkou lekci. Václav byl nejmenší, a tak ho na kolo musel vysadit školník. Pak se ale rozjel a místo toho, aby jen objel dvůr a vrátil se zpět, ujížděl pryč. Volali jsme: Pane profesore, Havel prchá," rozpovídal se režisér a jal se hezky "po filmařsku" popisovat, kterak se Havla vydal stíhat ctihodný profesor na mopedu.

Když ho dohnal, Havlovi prý řádně vyčinil: Proč jsi nezatočil, Havle?, ptal se. - Když já to neumím, odpověděl on. - A proč jsi tedy nezastavil? - Protože nedosáhnu na zem a bál jsem se, že spadnu a poškodím školní majetek, zněla prý odpověď "malého velkého" politika.

"No trochu si to přibarvil, ale zhruba asi tak nějak to bylo," reagoval Havel na vyprávění zakončené slovy "A jen díky tomu nedojel Havel až do Sovětského svazu".

Václav Havel a Miloš Forman uvádějí film Viděno osmi

Předseda olympijského výboru, který celou besedu moderoval, zase vysvětlil, proč měli z Formana všichni respekt.

"Byli jsme ve škole samí skauti a Forman zrovna přijel z Francie ze skautského jamboree. Vzhlíželi jsme k němu," zmínil Jirásek pověstné skautské setkání.

Lelouche zůstal doma

Po besedě, při níž se slavné trojice ptali diváci přímo z hlediště, následovalo promítání filmu, o který se podělili významní světoví filmaři od Formana přes Clauda Lelouche či Arthura Penna až po Johna Schlesingera. Claude Lelouche byl přitom do Prahy rovněž pozván, nakonec však nedorazil.

Záběry z filmu Miloš Forman: Co tě nezabije

Pondělní premiéra nezůstane jedinou akcí, kterou Miloš Forman tento týden v Praze podpoří svou přítomností. V úterý by se měl zúčastnit slavnostního uvedení filmu, který nenatočil, ale v němž naopak sám vystupuje - dokumentu Miloslava Šmídmajera nazvaný Miloš Forman: Co tě nezabije…  -

Po pondělním uzavřeném promítání se další, tentokrát již veřejná projekce snímku Viděno osmi, odměněného Zlatým glóbem za nejlepší dokument, plánuje do Ponrepa předběžně na 11. prosince.

,