Miroslav Zelinský před akademickým senátem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Miroslav Zelinský před akademickým senátem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Fond kinematografie kolabuje, granty na filmy se mohou zaseknout už na jaře

  • 17
Čeští filmaři, začněte se třást. Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie ještě nejmenoval nové členy za ty, kterým končí funkční období ke 31. březnu. Navíc hrozí, že se už na jaře zastaví udílení podpor na výrobu nových filmů, jejich propagaci a distribuci.

Tok peněz se patrně zasekne i na cestě do studií a kin, která se mají modernizovat. Peníze budou chybět i na technický rozvoj a modernizaci kin či studií. "Přitom má současná rada fondu, která má být ze zákona třináctičlenná, pouze sedm členů," řekl předseda rady Miroslav Zelinský, který si fungování kinematografie bez tohoto orgánu neumí představit.

Členové fondu

Zdroj: Stránky fondu při ministerstvu kultury

VOLEBNÍ OBDOBÍ 2006-2009
Katarína Bartošová-Benčičová, Helena Bendová, Jiří Blažek,
Jana Dudková, Alois Fišárek, Josef Hanuš, Boris Masník, Miroslav Zelinský

Klapka - bez ní se žádný film nenatočí."Během dvou let jsme učinili několik pokusů navrhnout parlamentu nové členy rady. Naposledy byla volba loni na jaře, ovšem ani jeden z navržených kandidátů nezískal potřebný počet hlasů. Poté, co asociace a profesní organizace zaktualizovaly navržené zástupce, došlo na ministerstvu k jednání se zástupci poslaneckých klubů o přijatelných jménech pro naši politickou reprezentaci," uvedla vrchní ředitelka ministerstva kultury Jana Vohralíková.

Poslední aktivitou bylo podle ní zářijové setkání předsedů parlamentních klubů s ministrem Václavem Jehličkou, který je žádal o konsenzus v souvislosti s hrozícím nebezpečím. "Opakovaně jsme se snažili v parlamentu dostat tento bod k hlasování, ale nepodařilo se to," dodala Vohralíková s tím, že věc by mohla být projednána na únorové schůzi.

Z činnosti fondu

Podle internetových stránek ministerstva kultury rozdělil fond v roce 2006 155 milionů korun, o rok později 207 milionů a vloni 306,5 milionu korun.

Se zhruba stejnou částkou počítá i pro tento rok. Všechny podpory přiděluje formou účelové dotace; u výroby a distribuce filmů počítá se svým podílem na případných příjmech jednotlivých projektů.

Obvyklé příjmy fondu z prodeje starých barrandovských filmů a poplatků jedné koruny ze vstupenek do kin navýšily v posledních letech dvě vládní dotace v celkové výši 200 milionů korun. Dalších 150 milionů získává fond po dobu přechodu na digitální vysílání z reklam České televize. Na vzniku filmů se finančně podílejí i soukromí producenti a také televize; další finance mohou plynout například od evropského fondu Eurimages.

,