Předseda Senátu Milan Štěch | foto: Michal Sváček, MAFRA

Handrkování o hromádku peněz má výsledek, film dostane 300 milionů

  • 4
Státní fond kinematografie by mohl na podporu výroby filmů dostávat až 300 milionů korun ročně. Polovinou, ovšem minimálně 150 miliony korun, mají od příštího roku do fondu přispívat komerční televize.

Počítá s tím zákon o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, který v pátek beze změn schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Horní komora navzdory doporučení svého kulturního výboru do zákona nevložila ustanovení, podle něhož by stát měl do fondu posílat stejnou částku, kterou budou dávat ostatní přispěvatelé.

Před zavedením státního příspěvku jako nárokové dotace varoval předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS). Podle něj by tato dotace představovala 250 až 300 milionů korun a v rozpočtu by zbylo méně peněz na podporu dalších kulturních aktivit a institucí. Míní, že schválení dlouho připravovaného zákona by tím mohlo být ohroženo. Autor doplnění Petr Bratský (ODS) však namítl, že zákon by byl díky podpoře ve sněmovně napříč politickým spektrem schválen alespoň v původní verzi.

Doplnění odmítl i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Poukázal na restriktivní státní rozpočet a chybějící miliardy na sociální výdaje. Návrh podle Štěcha neřeší, kde stát na příspěvek získá peníze. Spor o příspěvek označil za "handrkování se o malou hromádku peněz".

Příspěvek komerčních televizí do fondu odpovídá dvěma procentům z obratu za vysílání reklamy, která mají komerční televize na tvorbu nových filmů dávat už podle zákona o televizním vysílání. Pokud by televize z reklamy přispěly méně než 150 miliony korun, musely by zbylou částku dorovnat. Příspěvek souvisí s omezením reklamy ve veřejnoprávní televizi.

Příjmy fondu budou podobně jako dosud tvořit také jedno procento z každé prodané vstupenky do kina. Mají k nim patřit i příspěvky ze zpoplatnění filmů, které fond spravuje, což by mělo představovat až 30 milionů korun ročně.

,