Jan Pištěk, Hořící tygr

Jan Pištěk, Hořící tygr | foto: Tomáš Zapletal

Sbírka plná českých tygrů míří na východ. Chce oslnit v Číně i Koreji

  • 0
V Pekingu, na Tchaj-wanu nebo v Soulu se chce představit jedinečná sbírka současného českého umění. Takřka čtyři desítky děl od dvaadvaceti špičkových autorů dal dohromady Tomáš Zapletal.

Třiatřicetiletý Zapletal je úspěšný podnikatel v řadě oborů a k umění "přičichl" i díky charitativním aukcím. Letos v dubnu tak například uspořádal dražbu, jejíž výtěžek šel dětské onkologii v jeho rodném Brně. Její součástí byla i sbírka současné grafiky. "Když to skončilo, tak se na mě někteří autoři obraceli s tím, co bude dál. Nic jsem neplánoval, ale trochu na mě tlačili, jestli to není škoda, protože je spolupráce bavila," vypráví a dodává, že i on si to užil. "Tak milé a báječné lidi v oborech, kde se pohybuju normálně, často nepotkávám," tvrdí.

Dočetl se o nadaci Leonarda DiCapria, která rozjela mimo jiné projekt na ochranu tygrů, v jehož rámci se obraz čínského malíře Zenga Fanzhiho vydražil za více než pět milionů dolarů. "Já s Asií hodně obchoduju a v tu chvíli mi došlo, že v kancelářích manažerů tamních obřích korporací, s nimiž jsem se setkal, jsem všude viděl tygra. Pro ně má hlubokou symboliku," líčí Zapletal impulz, který ho přivedl k vlastnímu plánu.

Šance pro mecenáše

Projekt, který má za cíl propagovat české umění v Asii, nese název Fire and Wind. "Podle čínských mýtů je každá rasa spojená s jedním elementem. Pro bělochy je to oheň a pro Asijce zase vítr. A já chci symbolicky propojit tyto odlišné národy a kultury," vysvětluje. Jednotlivé autory, mezi nimiž jsou "domácí hvězdy" jako Stanislav Kolíbal, Maxim Velčovský, Jan Knap nebo Milan Kunc, představuje na webu fireandwind.eu. "Všichni víme, že třeba v Číně mají omezované vyhledavače, takže udělat jednu stránku, kde bude vše přehledně napsané, byla skoro nutnost," říká.

Martina Chloupa, Tygr

Celá sbírka je prodejní a v případě, že si dílo najde kupce, dostanou autoři vyplacený honorář. "Celý projekt je po finanční stránce soběstačný, ale když najdeme vhodné partnery, dostaneme se na ještě vyšší úroveň, což bych si opravdu přál," říká Zapletal. Firmy se můžou zapojit několika způsoby, asi nejzajímavější je mecenášský přístup. "Budou si moct díla zakoupit ještě před výstavou a zapůjčit je. Tím, že je představíme v zahraničí a bude se o nich mluvit, jim jen zvedneme hodnotu," líčí Zapletal. Generální partner projektu potom dostane autorská práva k jednomu dílu, aby ho mohl využít například ve své výroční zprávě.

"Musím říct, že už dlouho mě nic nebavilo tolik jako příprava tohoto projektu. A autoři k tomu také přistoupili odpovědně," tvrdí Zapletal. Nyní jedná s prestižními galeriemi v Číně či Koreji, kdy se jim budou moci čeští tygři představit.