Bojovníci Syrské osvobozenecké armády v Aleppu (13. srpna 2012)

Bojovníci Syrské osvobozenecké armády v Aleppu (13. srpna 2012) | foto: Reuters

al-Džazíra: Syrský filmař v exilu slepuje film natočený v Praze

  • 0
Mnoho syrských umělců nemůže souhlasit s německým filozofem Friedrichem Nietzschem, který kdysi napsal, že umění je k tomu, abychom nezemřeli z pravdy. Někteří Syřané, kteří svým uměním poukázali na nejtěžší stránku pravdy kolem sebe, za to byli uvězněni, biti a mnozí jsou pohřešováni.

Filmař Firás Fajjád vězení přežil a teď se snaží dát znovu dohromady film, který o své zemi natočil v Praze, informovala televizní stanice al-Džazíra.

Firásovi je 29 let, a když chtěl loni v listopadu nastoupit do letadla na damašském letišti, odvedli ho stranou a odvezli do vazby. "Věděl jsem, že se něco stane, protože vždy předtím se mne na letišti vyptávali, kam jedu a proč. Tehdy ale bylo jasné, že chtějí něco jiného. Poslali mne stranou, dali mi pytel na hlavu a hodili do auta," vypráví. Skončil v podzemí vyšetřovací vazby, kde byl po čtyři měsíce bit a vyslýchán.

Má za sebou elitní studium v Paříži a v Praze natočil film kritizující prezidenta Bašára Asada. Při zatčení byl na cestě na dubajský filmový festival, kde chtěl snímek představit. O projektu věděla jenom malá skupinka přátel, ale přesto ho někdo zradil. Vyšetřovatelé se totiž ptali detailně na jednotlivé scény, které mohli znát jedině Firásovi přátelé.

Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že zahraničnímu spiknutí země nepodlehne.

Jeden z policistů nepatřil ke stoupencům režimu a svůj vnitřní konflikt vyřešil tak, že zakázal Firáse dále bít a prozradil mu, kdo ho zradil. "Dal mi jména těch lidí a zapřísahal mne, abych to nikomu neřekl," vypráví Fajjád.

Když ho v březnu propustili, věděl, že je sledován a může být znovu kdykoli zatčen. Utekl ze Sýrie pěšky. "Uprchl jsem ve velké skupině 80 až 90 lidí. Byli mezi námi ranění, děti i ženy, tváře plné vyčerpání, strnulé pohledy," vzpomíná Fajjád.

Fotogalerie

Z exilu se teď snaží přispět k Asadovu pádu. "Revoluce vždy vytváří prostor pro vyjádření, ať je jakákoli, ať jde o civilní válku, nebo ne," odpovídá na otázku, zda je v současné Sýrii ještě prostor pro tvorbu.

Teď se snaží svůj film dokončit. Poslední verzi mu sice policie zabavila na letišti, ale měl schované záložní kopie z natáčení a teď je dává znovu dohromady v malém ammánském studiu.

Stále trvá na tom, že syrská revoluce může být inspirující. Mnozí mohou namítnout, že jemu se o svobodě a demokracii mluví snadno, když je od bojů vzdálen, ale nelze mu upřít, že brutalitu konfliktu prožil na vlastní kůži.

Toho, že by se boje mohly zvrhnout v sektářské násilí, se nebojí. Na dotaz, zda je sunnita, nebo šíita, odpovídá jednoznačně: "Jsem člověk."