Fimfárum 2

Fimfárum 2 - Fotografie z filmu Fimfárum 2 (2006) | foto: Falcon

Fimfárum 2, další míle werichovské legrace

  • 1
Animovaný projekt Fimfárum Jana Wericha přivedl do kin na sto dvacet tisíc diváků. A mezitím se už rodilo Fimfárum 2.

Nabídne další čtyři nové pohádky „pro chytré děti a chytré dospělé“.

Snímky z filmu najdete ve fotogalerii.

Z díla Jana Wericha, jehož hlas z gramofonových desek se opět přenesl coby vypravěčský komentář do filmu, si vybíraly čtyři týmy. Režisér a výtvarník Jan Balej zvolil příběh Moře, strýčku, proč je slané?, pohádku o kouzelném mlýnku, který dostal chuďas od Lucifera, když ho bohatý bratr poslal k čertu - a pak šťastnému sourozenci záviděl.

„Lákala mě rozmanitost prostředí: z typicky české vesničky sjedeme výtahem do pekla, na traktoru dojedeme až do přístavu a plujeme mořem na velké zaoceánské lodi. Modernější pojetí dovoluje využít i rádio nebo televizi,“ slibuje Balej.

Když se sestry vsadí
Režisérka Vlasta Pospíšilová s výtvarníkem Petrem Pošem sáhli po historce Tři sestry a jeden prsten. Líčí sázku tří sester, které cestou z jarmarku najdou prsten a rozhodnou se, že připadne té, jež nejvíc zesměšní svého muže. Každá vymyslí opravdu jedinečnou nachytávku.

Podle Pospíšilové se tým přidržel původního Werichova popisu: „Tři bratři a tři sestry, tři manželské páry, byli živi po svém, ani ne moc chytře, ale zdaleka ne hloupě. Za legrací uměli jít i pět mil pěšky.“ A věří, že závěr povídky bude patřit „společnému smíchu, projevu usmíření i nadhledu“.

Tři hrbáči z Damašku zaujali režiséra Aurela Klimta a výtvarníka Martina Velíška. Variace na pohádky Tisíce a jedné noci předvede trojici bratrů-zbrojířů, kteří jsou si k nerozeznání podobní. Rozejdou se, znovu sejdou a zažijí věci, kterými prý prokážou „Alláhův smysl pro humor“. Režisér dodává, že trochu lechtivé zábavné vyprávění vycházející z orientálních pohádek si přímo řeklo o uvolněný hravý tvar, barvitou zdobnost a třpyt paláců.

Paleček na to jde chytře
Paleček, kterého se ujali režisér Břetislav Pojar s výtvarníkem Pavlem Koutským, přináší maličkého hrdinu zdolávajícího hrubou sílu chytrostí. Vysněný synek dlouho bezdětných manželů zakusí dobrodružství po boku krále, v družině lupiče či v rodině obrů, a nakonec se stane poslem v sedmimílových botách.

„Pohádka má hodně osob i prostředí, aktéři rozdílnou velikost, a děj se odehrává často v exteriéru. To vše patří v loutkovém podání k nejobtížnějším prvkům,“ konstatuje Pojar.

Film, jehož náklady překročily 37 milionů korun, podpořila kromě státního fondu kinematografie také Evropská unie. Natáčení netrvalo ani celý rok, protože Fimfárum 2 vznikalo ve čtyřech štábech a čtyřech studiích souběžně. Ale něco mají všechny pohádky společné: pohádkový svět podle Wericha a hudbu písničkáře Vladimíra Merty.

FIMFÁRUM 2
rodinný animovaný film, 90 minut (Falcon)
režie: Jan Balej, Vlasta Pospíšilová, Aurel Klimt, Břetislav Pojar - scénář: Jan Balej, Aurel Klimt, Jiří Kubíček, Břetislav Pojar
kamera: Miroslav špála, Radim Loutka, Jakub Šimek, Zdeněk Pospíšil - hudba: Vladimír Merta
výtvarníci: Jan Balej, Martin Velíšek, Petr Poš, Pavel Koutský
hrají: Jan Werich, Ota Jirák

,