Moravcovi vždy ohromně pomáhala jeho optimistická povaha. "Nikdy jsem nepropadal stresům a tomu, že je všechno špatně. Největším darem v životě je život - a já jsem za něj vděčný," podotkl začátkem roku u příležitosti svých sedmdesátin.
Sedmdesátku bral jen jako číslo a doufal, že tu ještě nějakou chvíli bude "rošťačit". Přitom ovšem připomněl své zdravotní problémy. Začaly před třemi lety, kdy ho porazil couvající taxík a zlomil mu nohu v krčku. Pak prodělal šedý zákal a loni zkolaboval v důsledku plicní embolie.
Miroslav Moravec ztělesňoval noblesu, shodují se jeho kolegové
|
Koncem ledna byl přijat na vinohradskou kardiologii kvůli vleklým problémům se srdcem, odsud ho převezli s rakovinou plic do Motola. Jeho stav pak zůstával vážný, v březnu se podrobil první chemoterapii.
Od divadla k filmu
Miroslav Moravec se narodil před sedmdesáti lety, 6. ledna 1939 v Praze. Už během studií herectví na pražské DAMU dostal nabídku na angažmá v mosteckém divadle, poté ho čekaly štace v divadlech v Chebu a Zlíně.
Nakonec ale Moravec zakotvil v Praze. A to v roce sovětské okupace - v roce 1968 nastoupil do Divadla za branou. V metropoli už vydržel, diváci si jej pamatují z prken Divadla pod Palmovkou, Městských divadel pražských a zejména Divadla na Vinohradech.
Často byl také hostem v soukromých, zájezdových a agenturních divadelních produkcí. Naposledy v Divadle Metro, kde ztvárnil Alexe v inscenaci Zkroť mě, miláčku.
Na prknech, která znamenají svět, sehrál desítky rolí, mezi nimi i ty nejznámější - ať už to byl Mlynář v Lucerně nebo Kreón v Oidipovi. Hojně vyhledávaný byl i filmaři a televizními tvůrci.
MIROSLAV MORAVEC V NEDĚLNÍ CHVILCE POEZIE
Zahrál si v řadě seriálů - včetně první série Nemocnice na kraji města, Četnických humoresek nebo 30 případů majora Zemana - a filmů. Z poslední doby si jej diváci pamatují hlavně jako náměstka ministra vnitra z komediální série Jaroslava Soukupa Byl jednou jeden polda. Poslední filmovou roli mu dal Karel Spěváček v Braku (2002).
Miroslav Moravec patřil také mezi nejvýraznější osobnosti českého dabingu. Služeb jeho hlubokého, melodického hlasu "využil" třeba jako Telly Savalas, respektive inspektor Kojak, komisař Moulin či Fantomas. V roce 2002 dokonce získal cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.