Z filmu Mlčení jehňátek

Z filmu Mlčení jehňátek | foto: Orion Pictures Corporatio

Hannibal Lecter by ve skutečném světě neobstál, míní vědci

  • 44
Tým amerických psychiatrů tvořený Samuelem Leistedtem a Paulem Linkowskim si posvítil na největší filmové psychopaty. Vědci si dali za úkol zjistit, zda by mohli žít v reálném světě. Do světa stříbrného plátna navždy odsoudili oblíbeného Hannibala Lectera nebo Normana Batese. Upozornil na to server Science News.

Maniakální smích, nenávistné pohledy, masky na obličeji - to všechno jsou vlastnosti, které Hollywood přisoudil filmovým psychopatům a antihrdinům. Psychiatři však upozorňují, že jejich reálná alter ega by se takto nikdy nechovala. „Jsou chladnokrevní. Netuší, co jsou to emoce,“ říká Leistedt.

„Pokud hledáte opravdové ztvárnění psychopata, podívejte se na film Tahle země není pro starý,“ doporučuje Leistedt. Odkazuje tím na postavu nájemného vraha Antona Chigurha, kterého ztvárnil španělský herec Javier Bardem. S podobnými typy se během své praxe už údajně několikrát setkal. Dle jeho slov tito lidé netrpí žádnými výčitkami a v noci klidně spí.

Za velmi reálného odborníci označují také Hanse Beckerta z filmu M nebo postavu Henryho ze snímku Henry: Portrét masového vraha. Zklamání ale přichází u dvou filmových klasik - Psycha Alfreda Hitchcocka a Mlčení jehňátek s Anthony Hopkinsem.

Ani Norman Bates, ani Hannibal Lecter totiž v posudcích odborníků neobstáli. Lectera z reálného světa vylučují kvůli jeho prudké inteligenci, která se u psychopatů údajně projevuje velmi zřídka. V Batesovi se zase dle jejich názoru mísí až moc úchylek najednou.

Leistedt s Linkowskim na výzkumu pracovali dlouhé tři roky, během kterých zhlédli na 400 filmů, některé ze studijních důvodů vícekrát. Nebáli se ani béčkových hororů. Poté postupně vyřadili hrdiny s nadpřirozenými schopnostmi nebo jiným původem než lidským.

Skončili tak s celkem 126 filmy, které byly natočeny mezi lety 1915 až 2010. Ty pak společně s nimi zhlédl ještě tým deseti forenzních psychiatrů a filmových kritiků, kteří společně diskutovali o jednotlivých diagnózách a došli k výše zmíněným závěrům.

Připomeňte si Hannibala v podání Anthonyho Hopkinse ve filmu Mlčení jehňátek. Snímek získal pět Oscarů:

8. března 2016