Čerstvý držitel Ceny Vladislava Vančury nedávno oslavil osmdesátiny

Čerstvý držitel Ceny Vladislava Vančury nedávno oslavil osmdesátiny | foto: ČT

Filmařskou Cenu Vladislava Vančury získal osmdesátník František Filip

  • 0
Režisér František Filip převzal dnes v Berouně Cenu Vladislava Vančury. Za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v autonomní umělecké odvětví mu ji udělil Český filmový a televizní svaz FITES.

Režisér, který v prosinci oslavil osmdesátiny, byl v roce 1995 prvním, kdo v anketě TýTý vstoupil do Síně slávy. Na jeho kontě je kolem 600 dramatických, hudebních a zábavných televizních pořadů a 14 seriálů. "Ceny - to je moje silná stránka. Na tom si zakládám," řekl Filip s důrazem na to, aby bylo jeho vyjádření bráno v uvozovkách.

FITES dále vyhlásil držitele výročních cen Trilobit za původní díla filmové a televizní tvorby. Za film Pouta ji získal režisér Radim Špaček (na snímku), vystihl v něm krutost a strach doby 80. let minulého století. Jeho snímek začátkem roku zvítězil v pěti z jedenácti kategorií nových Cen české filmové kritiky. Za režiséra, který je v zahraničí, převzali ocenění producent Vratislav Šlajer a scenárista Ondřej Štindl.

Radim Špaček

Porota udělila Trilobita i Lucii Seifertové a Pavlu Koutskému za vtipné animované filmové leporelo pro děti i dospělé Dějiny udatného českého národa, Martinu Ryšavému za dokument Medvědí ostrovy a dokumentaristce Dagmar Smržové. Tu odměnila za snímek Zachraňte Edwardse, ve kterém zachycuje úsek života manželů začínající rozhodnutím přivést na svět těžce postižené dítě. Výroční cena patří také Tomáši Škrdlantovi za lidskost a empatii, s nimiž sledoval hrdiny svého dokumentu Nevítaní.

Čestná uznání získali Aleš Kisil za portrét velkého českého umělce v dokumentu nazvaném Jindřich Štyrský - Mým očím nutno stále házeti potravu, Martin Dušek a Ondřej Provazník za dokument Ženy SHR, který na pozadí životních příběhů a postojů dvou obyvatelek uhelné pánve ukazuje paradoxy současnosti, a dokumentaristka Andrea Culková za objevný dokument Lise Forell - sem fronteiras. Jeho protagonistkou je česko-německo-židovská malířka dlouhá léta žijící v Brazílii.

Další čestná uznání patří Alexandře Berkové in memoriam (na snímku) a Lence Wimmerové za televizní příběh Nespavost a Igoru Blaževičovi, Šimonu Pánkovi a dalším zakladatelům a organizátorům festivalu filmů s tematikou lidských práv Jeden svět. Zvláštní cenu získal Radim Procházka za film Náš první hospodář, dokumentující cestu prezidenta Václav Klause na dožínky do Polabí.

Alexandra Berková

"Ani letos neměla porota lehkou práci. Už proto, že ambicí jejích členů je vidět všechno, aby hodnocení bylo co nejobjektivnější," řekl její předseda Tomáš Pilát. Podle něj porotci zhlédli přes stovku snímků.

Slavnostního aktu se zúčastnil ministr kultury Jiří Besser, který je v Berouně na domácí půdě - do loňského léta tu 16 let starostoval. V té době také těmto cenám poskytl azyl. "Soutěživost obecně přináší zvýšení kvality a tady ceny uděluje odborná porota, která je nezávislá na komerčních výstupech. I proto mají tyto ceny vysokou hodnotu," řekl Besser, který České lvy či nové ceny kritiků považuje za zdravou konkurenci.

Trilobit je symbolem cen, které FITES uděloval v 60. letech uměleckým počinům ve filmu a v televizi. Tradici obnovil v roce 1991, o čtyři roky později přidal Cenu Vladislava Vančury za celoživotní přínos rozvoji audiovizuální kultury. V minulosti ji získali Petr Weigl, Pavel Koutecký, Jan Švankmajer, Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Oldřich Daněk, Jiří Krejčík, František Pavlíček, Jiří Hubač, Vladimír Körner, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Ladislav Helge a Miroslav Ondříček.

,