Televizní a filmový producent Čestmír Kopecký.

Televizní a filmový producent Čestmír Kopecký. | foto: Archiv MF DNES

Film Smrt v Rusku snižuje riziko pirátství, po projekci bude zničen

  • 42
Jak ji nafilmují, tak se i promítne; v jediné kopii. Až bude obehraná, rozstříhá se a rozdá divákům. Po filmu Smrt v Rusku nezbude nic.

Za snímkem stojí producent Čestmír Kopecký, specialista na nezvyklé projekty, který třeba film podle předlohy Jana Pelce ...a bude hůř promítal takřka výhradně po hospodách. Také novinka Smrt v Rusku vychází z Pelcova textu. „Vlastně uvažuje, jaké hodnoty by hrdinové ...a bude hůř, kteří se nutně střetávali se socialistickým režimem, nalezli v dnešní společnosti,“ shrnuje Kopecký.

Příběh vypráví o mladé dívce, která nedokáže najít v životě smysluplný bod, takže se upne k hledání svého otce. Z matky vymámí podrobnosti a vyrazí do Ruska, kde tatínka opravdu najde; v situaci, která nabízí jen dvě možnosti. Buď ho dcera zachrání, nebo následuje.

Píseň od Vysockého

Rovněž ruské zázemí snímku má zvláštní podobu. „Když jsme točili Nudu v Brně, pracovali jsme s divadlem v Hradci Králové; podobně teď využijeme Divadlo U mostu sídlící ve městě Perm,“ prozradil Kopecký. Zná se s uměleckým šéfem tamní scény Sergejem Fedotovem, který za ostravskou inscenaci Bulgakovova Psího srdce dostal Radokovu cenu, a domluvil se s ním, že zhruba dvě třetiny filmu, které se odehrávají v Rusku, natočí v jeho rodném městě a místním divadle. „Už jsme tam dělali casting, obsazení teprve vymýšlíme, ale mimo jiné máme v hledáčku herce, který naprosto dokonale zazpíval píseň Vladimíra Vysockého,“ líčí producent.

Podle Kopeckého má permské Divadlo U mostu výjimečné postavení. „Z celého Ruska se tam sjíždějí herci, kteří se nechtějí živit v televizních seriálech, ale touží po zajímavé tvorbě na jevišti. Pracují v nelehkých podmínkách, i šestnáct hodin denně, viděli jsme, jak svorně odklízejí sníh,“ popisuje producent místo, kde v létě teplota běžně dosahuje 40 a v zimě -40 stupňů. „Vede tudy Transsibiřská magistrála a lidé vás tu ujišťují, že jste pořád v Evropě, do Asie je to ještě šedesát kilometrů,“ vypráví producent.

Zničí se sám

Smrt v Rusku se stane hraným režijním debutem Ondřeje Provazníka, který s Martinem Duškem natočil dokumenty Ženy SHR a Poustevna, das ist Paradies! A co je pravdy na pověsti, že film poběží v jediné kopii, načež bude zničen?

„Zničí se sám,“ směje se Kopecký. Snímek se totiž bude natáčet – stejně jako ...a bude hůř či jiné nezávislé filmy – na 16milimetrový inverzní materiál, jenž má unikátní vlastnosti. „Točí se na pás, ze kterého se dá rovnou i promítat, pokud se šikovně sestřihá, aby neobsahoval moc slepek. Takže vznikne jeden jediný originál,“ vykládá Kopecký postup.

Výhodou je, že se tak snižuje riziko pirátství, nevýhodou krátká životnost: „Každým promítáním se kvalita snižuje, hranice únosnosti činí asi osmdesát projekcí. Poté ve chvíli, kdy už bude nepoužitelný, film rozstříháme a divákům rozdáme po okénku na památku. Navíc Smrt v Rusku uvidí jen lidé, kteří si formou sbírky zaplatí předem.“

Přirozený „zánik“ snímku podle Kopeckého vlastně souvisí s příběhem, který vypráví. „Sděluje, že žijeme pouze jednou a že není možné si život vyzkoušet nanečisto,“ vzkazuje producent Smrti v Rusku.