Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky - Z filmu režiséra Jiřího Menzela | foto: Lucie Robinson, MF DNES

Film, seriál a portréty připomenou Zlatá šedesátá

  • 4
Od hudebního Bigbítu tak obří projekt nevznikl – a filmová Zlatá šedesátá jej ještě předčí. Nejslavnější éru zdejší kinematografie totiž postihne jeden celovečerní film, jenž poběží v kinech, dále šest hodinových dílů televizního seriálu a dvacet portrétů filmařů.

"Už jsme natočili na osmdesát rozhovorů, některé trvají přes pět hodin. Promluvili snad všichni pamětníci, od režisérů až po devadesátiletou střihačku," říká producent Zlatých šedesátých Čestmír Kopecký.

Nápad se jeho týmu, scenáristovi Janu Lukešovi a režiséru Martinu Šulíkovi, postupně rozrostl pod rukama. Nejprve se chtěli zaměřit jen na českou novou vlnu; brzy ji upravili na vlnu československou.

Pak natočili rozhovor s Otakarem Vávrou, který její příslušníky učil. "Poctivec Šulík chtěl vidět všechny filmy zpovídaných, což jen u Vávry obnáší desítky titulů," líčí Kopecký.

A nakonec tvůrci zahrnuli do výběru i osobnosti vymykající se generačnímu hnutí, Jana Švankmajera či Františka Vláčila. Ve výsledku tak Zlatá šedesátá zahrnou období od od konce 50. do počátku 70. let.

Rozhovory nesjednotí žádný průvodce, podle producenta jsou zajímavé samy o sobě – třeba Vávrovo vysvětlování, jak Romanci pro křídlovku dělal v ateliéru, ač to není znát. Kopecký se až diví, jak ho práce baví – v Bigbítu muzikanti o písničkách prý neměli tolik co říci, kdežto zákulisí filmů je bezedné.

"Například když nám Jiří Menzel povídal, jaké chtěl původně obsazení na Ostře sledované vlaky a Rozmarné léto, až jsme se zděsili – s jinými herci už si to neumíme představit. Nebo nám prozradil, že v Rozmarném létě vůbec hrát nechtěl, jenže původní představitel Arnoštka prý vzal lepší kšeft a odjel z natáčení, takže Menzel za něj musel v nouzi zaskočit," vypráví Kopecký. Nicméně zdůrazňuje, že Zlatá šedesátá nebudou mozaikou "veselých historek z natáčení" – ani fňukání.

Ovšem i oslavovaná 60. léta zrodila vedle legend propadáky – bude řeč také o nich? "Ne, vynecháváme tvůrce špatných filmů i politické půtky. Chceme, aby to bylo pozitivní vzpomínání," tvrdí producent, jenž v projektu vidí také ideální příležitost, jak připomenout čtyřicet let od roku 1968. "Ve filmech je totiž jasně vidět, jak se tehdy společnost vzchopila a jak vzápětí dostala přes ústa. Ostatně většinu toho, co víme o době či zemi, získáme z filmů. I když jsem byl v Paříži patnáctkrát, stejně ji nejlíp znám z filmů."

Projekt Zlatá šedesátá bude hotový v prosinci. Premiéra filmu v kinech se plánuje na příští rok: s představou, že by jej hrál jeden sál v jednom městě třeba měsíc a k němu nasadil i snímky, jež dokument zmiňuje. Podobně už Šulíkův Klíč k určování trpaslíků vzkřísil zájem o filmy Pavla Juráčka. Také v České televizi by se k portrétům jednotlivých tvůrců mohla přidružit jejich díla. A všechny natočené rozhovory pak budou k dispozici filmovým školám.