Masakr v Nankingu (1937)

Masakr v Nankingu (1937) | foto: archiv

Film o masakru jitří vztah Japonska a Číny

  • 2
Japonský nacionalistický filmový režisér Satoru Mizušima připravuje dokumentární film, který má popírat masakr desítek tisíc čínských civilistů a válečných vězňů japonskými vojáky ve městě Nanking v roce 1937.

Režisérův záměr s největší pravděpodobností dále zhorší napjaté vztahy mezi Pekingem a Tokiem.

Japonská armáda obsadila Nanking 13. prosince 1937, v následujících šesti týdnech bylo podle západních historiků povražděno odhadem 150.000 lidí, Čína hovoří až o 300.000 obětí.

Japonští nacionalisté naopak tvrdí, že počet obyvatel Nankingu byl tehdy příliš malý na to, aby mohla být zmíněná čísla pravdivá.

"Chceme udělat maximum, abychom přinesli svědectví o historických skutečnostech," prohlásil Mizušima, který podle svých slov již začal sbírat materiál pro film, jenž má být dokončen v srpnu.

V dokumentu, který chce Mizušima představit ještě letos na mezinárodních filmových festivalech, budou mimo jiné vypovídat japonští váleční veteráni.

Na snímku se má obsáhle podílet také japonský univerzitní profesor Šudo Higašinakano, který byl loni v Číně obžalován kvůli své knize, v níž označil čínská a západní svědectví o masakru za falešná.

Snímek s pracovním názvem Pravda o Nankingu již podpořily významné japonské nacionalistické osobnosti, včetně tokijského guvernéra Šintara Išihary. "Bude pro nás snadné ukázat, že jsou často zveřejňované fotografie falešné a fakta vykonstruovaná," řekl Mizušima.

Tento týden se na filmovém festivalu Sundance v americkém Utahu promítá americký film Nanking, v němž herci čtou výpovědi obyvatel západních zemí, kteří byli svědky událostí v tomto městě po jeho pádu v roce 1937.

Loni v srpnu oznámila také Čína svůj plán natočit film o nankingském masakru založený na bestselleru spisovatele Irise Changa; natáčení má prý začít tento měsíc.

Zmíněné snímky jsou mezi celkem sedmi filmy o Nankingu, které mají být letos, u příležitosti 70. výročí události, vytvořeny, sdělil Mizušima ve svém komuniké.

"Existuje nebezpečí, že tento typ protijaponské filmové propagandy, založený na mylném chápání historie, by mohl přesvědčit svět, že vykonstruovaný nankingský masakr je pravda," doplnil Mizušima.

Čína obviňuje Japonsko, že odmítá přiznat krutosti páchané vojáky japonského impéria na čínském území v letech 1931 až 1945.

Vztahy mezi oběma zeměmi se výrazně zhoršily v roce 2005, především kvůli návštěvám tehdejšího japonského premiéra Džuničiróa Koizumiho v tokijské svatyni Jasukuni, kde jsou vedle milionů japonských válečných obětí pochováni rovněž odsouzení váleční zločinci.

,