Film o hypermarketu dluží vysvětlení

  • 52
Na falešný hypermarket nalákali tisíce lidí. Proč to udělali? Odpověď slíbili Vít Klusák a Filip Remunda v dokumentu Český sen. Ale těžko se tam hledá. Především se útvar, kterému tvůrci říkají "první česká filmová reality show", rozpadá v tři různé filmy.

Jeden, charakterizovaný laciným srovnáním policejních zásahů roku 1989 se zátarasy při otevírání obchodního centra nové doby, zavání moralitou. Chce-li kázat, že odporným honem za spotřebou skončil boj za ušlechtilé ideály svobody, nemusel se točit. Takovou "odpověď" dá levně každý leták antiglobalistů.

Druhý film by mohl mít podtitul "Popis práce aneb Jak se dělá reklamní kampaň". Což je pohled vždy zajímavý, leč ani první, ani poslední. V úvodu představí hrdiny - oba tvůrce, kteří vysvětlí svůj plán a začnou jej uskutečňovat, čímž zmaří prvek překvapení. Přesto je to asi nejzábavnější část, neboť studenti v trenkách si během přerodu v uhlazené manažery dělají legraci sami ze sebe a z partnerů projektu, tedy z lidí do podvodu zasvěcených.

Ale už v televizním konkurzu na rodiny posedlé nákupy se smích obrací proti těm nic netušícím. Člověk se může bavit, ale cítí přitom, že to není fér - kde vzal právo soudit holčičku, která je "v přírodě zničená, až v hypermarketu se rozzáří", nebo gesta vedoucí dětského sboru při nahrávání sladce pitomé písně kampaně?

Asi vůbec nejsilnějším okamžikem je ostrý střet dvou představ profesní etiky: mezi filmaři a reklamní agenturou, která odmítá dát na plakáty vyloženě lživé sliby. Klusák s Remundou slyší: Jestli vy dokumentaristi jste zvyklí lidem lhát, my v reklamě jim nelžeme!

A z úst odborníků na účinnost reklamy zazní podobná výtka: Jako profesionálové vám poradíme, ale s tou manipulací nesouhlasíme, to je vaše zodpovědnost. Má snad být odpovědí víra autorů, že oni z pocitu jakési umělecké výlučnosti lhát mohou, neboť statečně odhalují metody reklamy, byť tak činí stejnými zbraněmi?

Třetí film, záznam otevření neexistujícího hypermarketu, je běžná, dlouhá reportážní anketa. Zazní tu kouzelné výroky podvedených, třeba "Komunisti si z nás dělali legraci soustavně, ale když otvírali Máj, tak ho opravdu otevřeli" nebo "Škoda, že tu nebyl Špidla a nestřihal pásku", drsnější o "nehorázném oblbování lidí za naše daně" i smířlivé, že díky recesi prožili den na louce. Jenže ani výzva Do přírody místo na nákupy podvod nevysvětlí - pro důchodce s holí to byla krutá cesta.

Český sen se probouzí do kalného rána. Mystifikace baví, pokud neubližuje, jinak by ji mohl omluvit jen geniální film, což tenhle není. Proč tedy vznikl? Podezíravý by řekl - aby autoři měli reklamu.

,