Film o Hitlerovi přijde do českých kin

  • 3
Začalo to Bushem, pokračuje Hitlerem. Společnost Bontonfilm, která uvedla sporný protibushovský dokument Fahrenheit 9/11, chystá premiéru dalšího kontroverzního snímku, hraného příběhu o posledních dnech Adolfa Hitlera Der Untergang (Zánik).

"V českých kinech se pod názvem Pád třetí říše objeví 28. dubna 2005 u příležitosti šedesáti let od pádu Berlína," uvedla mluvčí distributora Andrea Machalíková.

Manažer Marek Jeníček upřesnil, že Bontonfilm navíc vlastní veškerá práva k tomuto filmu, tedy od promítání v kinech přes videokazety a DVD až k televiznímu vysílání.

Bontonfilm koupil snímek už loni - a již tehdy také rozhodl o datu premiéry. "Nikdo tenkrát ještě netušil, jaký bude výsledek, ale od začátku se předpokládalo, že film může vzbudit rozporuplné reakce. A tak jsme jeho tuzemské nasazení směřovali k 60. výročí pádu Berlína," vysvětlil Jeníček.

Snímek tak sice nezachytí vlnu zájmu zčeřenou diskusemi kolem nedávné premiéry v německy mluvících zemích, ale Jeníček zdůrazňuje, že film teď "frčí" právě a pouze v Německu, potažmo v Rakousku - nikde jinde zatím neběží, i americká distribuce jej zakoupila teprve nedávno.

Na snímek provázený spory, zda nelíčí Hitlera až příliš lidsky, v Německu přišlo za dvanáct dní téměř půl milionu lidí. Jak tipuje distributor zdejší návštěvnost? "Odhaduji tak dvě stě tisíc diváků v Česku a na Slovensku dohromady," říká Jeníček, který tudíž na zájem o Hitlera věří víc než v případě Bushe.

Protibushovskému dokumentu Michaela Moora Fahrenheit 9/11 totiž prorokoval padesát tisíc diváků, po druhém víkendu jich jinde tak úspěšný provokativní snímek v Česku našel zatím necelých šest tisíc.

Jeníček zná dosud jen kratší sestřih filmu, nicméně i podle něj soudí, že Pád třetí říše je dosti působivý a že z výkonu švýcarského herce Bruna Ganze i jeho podobnosti s Hitlerem prý až mrazí. I proto se film nebude dabovat, dostane jen české titulky.

Zároveň se však distributor neobává podobných výtržností, jaké provázely uvedení snímku v Německu, kde byli v kině zatčeni dva muži otevřeně se během promítání hlásící k neonacismu.

"Myslím, že u nás je situace přece jenom klidnější, existuje určitý rozdíl mezi německými neonacisty a českými fašisty. A hlavně po zhlédnutí filmu se snad nikdo se zdravým rozumem nedokáže hlásit k hitlerovskému odkazu," věří Jeníček. Je totiž přesvědčen, že bez ohledu na všechny debaty o polidštěném či "změkčeném" portrétu Adolfa Hitlera ukazuje snímek zrůdnost jeho éry až k hořkému konci.

Rozruch kolem filmu v každém případě producentům jen nahrává. Potřebují totiž získat ze vstupného zpět přinejmenším náklady vynaložené na výrobu - 13 milionů eur, což činí z příběhu o posledních dvanácti dnech Hitlerova života jeden z nejdražších projektů v dějinách německé kinematografie.

Částku, za niž práva k Pádu třetí říše zakoupili, považuje Bontonfilm za obchodní tajemství.

Švýcarský herec Bruno Ganz jako Adolf Hitler ve snímku Der Untergang (Zánik), který bude v Česku uváděn pod názvem Pád třetí říše.

,