Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Film Mach a Šebestová je hotov

  10:50
Zlín - Nový český film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko je už hotov. Filmaři kolem režiséra Václava Vorlíčka nyní natáčí postsynchrony a hudebník Ondřej Soukup dodělává hudbu ke snímku. S premiérou celovečerního hraného filmu, který si vzal předlohu ze známého večerníku, se počítá 6. prosince. Ještě před ní bude na singlu vydána titulní píseň, kterou společně nazpívají herci.

"Snímek je už dostříhám, nyní probíhají jen drobné dodělávky. Před oficiální premiérou v Praze zřejmě uvedeme snímek v předpremiéře ve Zlíně, kde vznikal," podotkla manažerka Aterliérů Bonton Zlín Klára Bumbálková.

"Film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko je hraný, ale v několika momentech je proložený kreslenými pasážemi. Například když se jeden z dětských hrdinů ocitne díky kouzelnému sluchátku v televizním seriálu o Machovi a Šebestové," prozrazuje jednu ze zápletek děje režisér.

Mach a Šebestová vyskočí z televize
Film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko využívá popularity kresleného večerníčku o spolužácích ze třetí bé, kterým kouzelné sluchátko může splnit každé přání. V celovečerním filmu Mach a Šebestová vyskočí z televizní obrazovky rovnou do reálného života. Jejich kouzelné sluchátko samozřejmě způsobí rozruch mezi spolužáky ve škole i mezi dospělými.

Číňan se také podívá do 3.B
Film financují Ateliéry Bonton Zlín v koprodukci s čínským partnerem BTAC, a tak mají Mach a Šebestová i čínského kamaráda Lina, se kterým se poznají na jednom ze sluchátkových výletů v Pekingu a na oplátku ho vezmou s sebou do Prahy.

Filmový štáb natáčel v Číně čtyři dny, od 8. července. Režisér Václav Vorlíček zde ale strávil mnohem víc času. "Už v zimě jsem si vybíral exteriéry, ve kterých jsem chtěl točit, a čínské partnery jsem požádal, aby mi našli dětského hrdinu s filmovou zkušeností," vysvětluje Vorlíček.

Třináctiletý chlapec Wang Zhao, kterého doporučili čínští koproducenti, se režisérovi líbil hned na první pohled. Nejvíce si cenil jeho zkušeností z pěti jiných dětských rolí.

 "V červnu jsem byl v Číně dvanáct dnů. Hlavně proto, abych zkontroloval přípravy pro natáčení, které organizovala čínská strana," vysvětlil Václav Vorlíček.

Filmaři si na place rozumněli 
Spolupráci si ovšem pochvaloval. "Znovu jsem si ověřil, že u filmu jsou kosmopolitní a velmi schopní lidé. I přes nepřekonatelnou jazykovou bariéru, v Číně jen málo kdo mluví cizím jazykem, každý brzy pochopil, co se po něm chce a dokázal požadavkům vyhovět. Práce na filmu má totiž své zákony a zákonitosti, které se musí dodržet, pokud má výsledek k něčemu být," říká režisér Václav Vorlíček.

Připouští ovšem, že trochu bojoval s čínskými herci, jejichž vyjadřování se opírá o jinou tradici a jinou kulturu. "Zvlášť představitelé rolí rodičů Lina měli tendenci přehrávat jak v gestech, tak v mimice. Českému divákovi stačí lehký úšklebek nebo přimhouření očí, aby pochopil, že jde o ironii. Čínský divák je prý zvyklý na popisnější způsob herectví," mluví o svých zkušenostech režisér.

Vorlíčkovi se tentokrát naštěstí vyhnuly všechny lapálie s pokažený materiálem. "Ještě u žádného filmu se mi nestalo, abych nemusel znovu točit zkažené záběry," říká nestor českého filmu pro děti, který v loňském roce oslavil sedmdesátiny.

Co dál chystá Macourek a Vorlíček
A co dalšího pro diváky autorská dvojice Macourek - Vorlíček připravuje? "Nevím, jestli můžu mluvit za nás oba, protože Miloš Macourek je velice vážně nemocný. Každopádně jsme se o budoucnosti a o dalších projektech bavili. Chtěli bychom připravit scénář k filmu spíš pro dospělé než pro děti. Přemýšlíme o černé komedii, ale připravuji se i na eventualitu, že pracovat začneme společně a dokončovat budu film možná sám," uzavřel Václav Vorlíček.

Iva Janžurová při natáčení nového filmu Mach a Šebestová. (30.5.2001)

Iva Janžurová a představitelé Macha a Šebestové při natáčení nového filmu. (30.5.2001)

Stela Zázvorková při natáčení nového filmu s hlavními představiteli Machem a Šebestovou. (30.5.2001)

Představitelé Macha a Šebestové s kouzelným sluchátkem při natáčení voho českého filmu. (30.5.2001)

Členka poroty pro hraný film 41. mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, francouzská herečka Anna Chaplinová dostává květiny od představitelů hlavních rolí v připravovaném filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko Roberta Hájka a Kristýny Květové. Vlevo prezident festivalu Vítězslav Jandák a moderátor slavnostního večera Pavel Zedníček. (1.6.2001)

Režisér celovečerního hraného filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko Václav Vorlíček (vpravo) při natáčení ve zlínských ateliérech. (19.7.2001)

Poslední natáčecí chvíle ve zlínských ateliérech při dokončování filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. (18.7.2001)

Režisér Václav Vorlíček pozorně sleduje na monitoru poslední sekundy filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. (18.7.2001)

Při natáčení se Mach a Šebestová (uprostřed) dostali i do Číny. Na snímku jsou i se svým filmovým kamarádem Linem na Velké čínské zdi. (18.7.2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.