Z dokumentu Exit Through the Gift Shop

Z dokumentu Exit Through the Gift Shop | foto: © Paranoid Pictures / CSFD.cz

Do kin míří Banksyho „první katastrofický street art film na světě“

  • 1
Provokace a ironie. Dvě slova typická pro tvorbu a chování britského graffiti umělce Banksyho se promítla i do jeho mystifikačního dokumentu, nazvaného Banksy – Exit Through the Gift Shop. Snímek, za nějž letos získal nominaci na Oscara, jde do kin 8. května.

Přestože Banksy ve snímku, který označuje za "první katastrofický street art film na světě", rovněž sám vystupuje, i zde jeho tvář zůstává skryta a hlas zvukaři upraven k nepoznání. Dokument odhaluje kult pouličního umění, současně však relativizuje jeho význam po odchodu jeho četných tvůrců z ulic do galerií; místo dobrodružství již představuje pouhé pozlátko.

Hlavním hrdinou snímku je amatérský filmař Thierry Guetta, který do roztrhání těla natáčí akce, při nichž přední zástupci street artu obvykle pod rouškou noci vytvářejí svá díla. Nebojí se nebezpečí, které mu hrozí ze strany policie a černých šerifů, ani výšek, v nichž nonkonformní umělci často tvoří a ve kterých je natáčí z bezprostřední blízkosti.

Z dokumentu o Banksym Exit Through the Gift Shop
Z dokumentu Exit Through the Gift Shop

Maskovaný Banksy nezapomněl ani na své nejtypičtější dílo – krysu.

Postupně se potká s předními tvůrci žánru jako jsou Space Invader či Shepard Fairey, s nimiž se spřátelí; Banksy mu však dlouho uniká. Konečně se s ním setká a může natáčet i jeho práci. Činnost pouličních umělců ho nadchne natolik, že se jedním z nich sám stane. Pod pseudonymem Mr. Brainwash se dokonce stává hvězdou scény a svá díla prodává za statisíce dolarů.

Tajemný Banksy se zřejmě narodil v roce 1974 a vyrůstal na předměstí Bristolu. S graffiti začal počátkem 90. let, proslavil se kolem roku 2000 stříkáním barvy přes šablony. Jejich použití vysvětloval tím, že špatně maluje; rovněž se tím zrychlila tvorba na ulici s policií v patách. Většinu práce si proto předem mohl připravit ve svém ateliéru.

Témata jeho prací jsou vždy politická, podvratná a humorná; bývají považována za necenzurovanou alternativu k hlavnímu proudu médií. Jeho graffiti vznikla v mnoha zemích světa; kontroverze vzbudila například jeho výtvarná tvorba na zdi poblíž Betléma oddělující oblasti obydlené Palestinci a Židy.

Z dokumentu Exit Through the Gift Shop

Banksy se proslavil i takzvanými guerillovými akcemi. Svým kouskem například zahanbil personál Britského muzea, když do prehistorické sekce propašoval primitivní kresbu jeskynního člověka, která znázorňovala muže tlačícího nákupní vozík. Pracovníci muzea si ničeho nevšimli tři dny. V americkém přírodovědném muzeu zase "vystavil" mrtvého brouka, mezi jehož tykadly byl satelit a po stranách těla čtyři rakety.

,