Z filmu Ida

Z filmu Ida | foto: Aerofilms

Oscarový film straní Židům a je proti Polsku, stěžuje si televize

  • 12
Mezi filmovými tvůrci a polskou veřejnoprávní televizí TVP vznikl ve čtvrtek po odvysílání polského filmu Ida spor. Televize před uvedením snímku totiž do programu zařadila krátký diskuzní panel, ve kterém tvrdí, že za loňským oscarovým úspěchem Idy stojí pouze prožidovská a protipolská tematika.

Po diskuzi se na obrazovce objevilo ještě několik velkých titulků, které připomínaly, že za holocaust jsou zodpovědní němečtí nacisté a nikoliv Poláci, kteří naopak pomohli zachránit mnoho polských Židů.

Proti jednání televize se okamžitě ohradilo polské sdružení režisérů včetně Andrzeje Wajdy nebo Agnieszky Hollandové, přidalo se také dalších 90 filmových novinářů.

„Poprvé v dlouhé historii svobodných médií v Polsku byl film označkován jakousi ideologickou interpretací, která divákovi nenabízí opravdový příběh filmu, ale naopak mu nutí jednu a jedinou pravdivou interpretací,“ napsali rozhořčení tvůrci v dopise.

Nyní jejich snahy podpořila i Evropská filmová akademie. Ta ve svém vyjádření zdůraznila, že vítá pluralitu názorů na kinematografii a ctí právo na otevřenou diskuzi. Nehodlá ale tolerovat takovéto manipulace, které diskuzi vědomě brání.

Jeden ze členů vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jacek Sasin, ale TVP naopak pochválil a radoval se, že poprvé za 25 let se v Polsku objevila veřejnoprávní televize, která dle jeho názoru přesně naplňuje svou misi.

Film Ida britského režiséra polského původu Paweła Pawlikowského vypráví příběh osmnáctileté Anny, která se ještě předtím, než se stane jeptiškou, vydává za tetou Wandou, o jejíž existenci neměla dlouho tušení.

Toto setkání jí už navždy změní život. Poprvé se totiž dozvídá o svém židovském původu a pravém jménu - Ida. Kromě toho jí ale Wanda představuje úplně jiný a hlavně nový svět - plný jazzu, svobody a lásky.

Film v loňském roce dosáhl na Oscara. Odvezl si ale také sošku z britských filmových cen BAFTA nebo filmového festivalu Torontu.