Z připravovaného filmu Husiti.

Z připravovaného filmu Husiti. | foto: CinemArt

Jan Hus je superstar a nejede na koncil, ale na koncert

  • 5
Ve škole nám lhali, všechno bylo jinak. Animovaný film Husiti, který do kin přijde 7. listopadu, staví historii s radostí na hlavu. Pavel Koutský ho natočil "pro lidi, kteří přemýšlejí".

Husitství je jedno z nejslavnějších období našich dějin, stálo v učebnicích. Režisér Pavel Koutský v něm vidí modelovou situaci: "Baví mě, že jde o prapůvodní model všech revolucí, neboť ruská, francouzská i ostatní menší revoluce jedou vždy podle stejného klíče. Začíná to nádhernými idejemi a končí potoky krve."

Husiti jako nejúčinnější obranu proti vlasteneckým dogmatům nasadili humor. Místo nadšených stoupenců vznešených myšlenek vystupují do popředí dva zoufalci: chudý šlechtic Mlhoš uteče do světa dřív, než mu rodný hrádek spadne na hlavu, prosťáček Záboj nemá ani tu zchátralou nemovitost a původci husitských bouří se oba stanou z čistě věcného důvodu - nemají čím zaplatit svou útratu v hospodě.

Jan Hus, kterého podle školních osnov upálili v Kostnici za kritiku církve, byl ve skutečnosti první zdejší superstar. Svá plamenná kázání plná pravdy ve všech pádech totiž zhudebňoval a ani do Kostnice nejel na koncil, nýbrž na koncert.

Vážený nejvyšší purkrabí Čeněk z Vartemberka je ve filmu "skrček rafinovaný jako ropa, oportunistická potvora, která řídí vše ze zákulisí" a dle potřeby přebíhá mezi znesvářenými královskými bratry Václavem IV. a Zikmundem. Jako každý padouch se prý Koutskému kreslil nejlépe.

K panovníkům přidal režisér a výtvarník v jedné osobě jejich urozené ženské protějšky, dále vynálezce Prokopa, vojevůdce Jana Žižku, jenž slibuje vůbec největší překvapení, "plus asi tisíc husitů". A komu film nestačí, může si na strategické mobilní hře Husiti pro mobily i tablety vyzkoušet vlastní válečnické vlohy coby velitel armády s cepy proti nájezdům křižáckých vojsk.