Emil Filla Hlava muže s cylindrem

Emil Filla Hlava muže s cylindrem | foto: Bison & Rose

Filla hranici dvaceti milionů nepřekročil, Zrzavého a Špálu nechtěl nikdo

  • 7
Osmnáct milionů a dvě stě čtyřicet tisíc korun stál kupce obraz Emila Filly Hlava muže s cylindrem, který v sobotu nabídla v aukci společnosti Dorotheum. Prodej mimořádného plátna z autorova přelomového období se obešel bez vypjatých okamžiků, zájemce byl jen jeden.

Cena, kterou neznámý kupec zaplatil je včetně čtrnáctiprocentní aukční přirážky. Podle zástupců aukční síně sběratel pouze přišel, nakoupil a odešel. Po oznámení nového majitele zazněl krátký potlesk.

Podle serveru Artplus.cz měla Hlava muže s cylindrem, vzhledem ke svému uměleckohistorickému významu, dataci, rozměrům i vynikající provenienci, velké ambice stát se prvním Fillovým dílem, které by překročilo hranici 20 milionů korun. To se ale nestalo, přestože je o malby Emila Filly mezi investory a sběrateli na trhu dlouhodobý zájem. Jen za posledních šest měsíců se prodala tři jeho plátna za částky nad deset milionů korun. 

Za víc než milion korun bylo jen v posledních pěti letech vydraženo 46 Fillových obrazů. Vůbec nejdražší malířovo dílo, Zátiší s knihou z roku 1914, se prodalo v listopadu 2010 za 16,25 milionu korun, s aukční přirážkou pak kupec zaplatil 19,5 milionu korun.

Z téhož roku jako Zátiší s knihou pochází i dnes nabízený olej Hlava muže s cylindrem. Jde o dílo, které Filla vytvořil v Praze po návratu z Paříže, kde jej silně ovlivnil Georges Braques. Jde patrně o poslední významnou malbou z tohoto ceněného období, která byla dosud v soukromých rukou a byla tedy k dispozici na trhu. Prvním majitelem plátna byl obchodník a sběratel František Venera. Po válce dlouhá desetiletí malba patřila historikovi umění Františku Dvořákovi, z jehož majetku jde také dílo do prodeje.

Netáhnou ani Zrzavý se Špálou

Další dva skvosty, obraz Jana Zrzavého Staré čluny a malba Václava Špály Tomáškův lom s řekou, se v sobotu vůbec neprodaly. Překvapením dne je dílo nejvýznamnějšího představitele impresionismu v ruském umění Konstantina Korovina s názvem Letní den. Obraz se prodával za 1,9 milionu korun, velký zájem ale vyšrouboval konečnou cenu na 11,6 milionu.

Dílo namalované v roce 1916 v Ochotinu představuje skutečnou hru barev. Korovin při jeho tvorbě využil svůj typickým, zcela uvolněný rukopis. "Z obrazu přímo dýchá atmosféra letního dne. Sluncem prozářená paleta připomíná Korovinova plátna, namalovaná během jeho pobytů v jižní Francii. Jako by sílu a jas jižního slunce chtěl přenést i do Ochotina," popisuje dílo znalec umění pražského Dorothea Michal Šimek.

,