Odpovědi najdete zdeSe čtenáři diskutoval režisér Filip Renč |
Scénář k filmu o životě české a německé filmové herecké hvězdy 30. a 40. let a o jejím pohnutém osudu už několik let píše Ivan Hubač. "V současné době sháníme německého koproducenta, který by nám pomohl zaplatit natáčení některých scén v Německu, a dobré německé herce," přiznal Renč.
Režisér si v on-line rozhovoru posteskl, jak těžko se shánějí peníze na filmy. "Hlídače č. 47 si vzala pod produkční křídla kompletně Česká televize, aby pomohla na svět jednomu z nejlepších historických románů české literatury, který by určitě nefinancovala žádná komerční televize ani žádný soukromý producent, protože to není komerční tematika. Na realizaci filmu jsem čekal sedm let," přiznal.
Hlídače č. 47, klasické drama vášně pro tři sólisty a syrově baladickou krajinu, už český film ve stejnojmenné knize Josefa Kopty jednou objevil. Román vznikl roku 1926 a snímek Josefa Rovenského podle scénáře Otakara Vávry, který po režisérově smrti dokončil jeho kolega Jan Sviták, následoval o jedenáct let později.
Od čtenářů iDNES.cz se Renč dočkal kritiky za změny oproti původnímu filmu. "Scénář je volná adaptace na daný román a jeho autoři mají plné právo s figurami a zápletkami zacházet po svém. Se Zdeňkem Zelenkou jsme některé situace změnili, předělali, některé postavy škrtli a jiné připsali. Je to normální postup," odpověděl režisér.
Renč a Roden Hlídačem porazili televiziČtěte recenzi MF DNES
|
Pro titulní roli vybral Karla Rodena, jeho filmovou manželku představuje Lucia Siposová a hrobníka Václav Jiráček; postavu zákeřného kostelníka ztělesnil Vladimír Dlouhý.
"Karel Roden mě dostal v závěrečné scéně Hlídače svým sugestivním a věrohodným herectvím, že se mi dostaly slzy do očí a musel jsem na patnáct minut přerušit natáčení," prozradil režisér v pořadu Na skok, který vysílá internetová televize iDNES.tv.
Pro Renče je Hlídač č. 47 sedmým celovečerním filmem. Jeho debutem v kinech bylo v roce 1991 ceněné Requiem pro panenku, následované o dva roky později rozporuplnou Válkou barev. V novém tisíciletí zaujal komerčně úspěšnými snímky Rebelové a Román pro ženy.
Renč, který se narodil 17. srpna 1965 v Praze, je také příležitostným hercem. Již od svých pěti let se objevoval v dětských filmech (Julek, Levé křídlo). V dospělosti si pak s kolegou Janem Svěrákem dávají "štěky" ve svých filmech; Renč si tak zahrál v Koljovi, Tmavomodrém světě či ve Vratných lahvích.
Kromě celovečerních filmů a práci pro televizi se Renč věnuje také režírování hudebních klipů (k nejslavnějším patří Medvídek skupiny Lucie nebo Láska je láska zpěvačky Lucie Bílé). Věnuje se také natáčení reklamních spotů.