Mácal žil po okupaci z roku 1968 v exilu, působil zejména v USA. V čele filharmonie je od roku 2003.

Mácal žil po okupaci z roku 1968 v exilu, působil zejména v USA. V čele filharmonie je od roku 2003. | foto: David Port, MF DNES

Filharmonici přišli o šéfa, dirigent Mácal odchází

  • 10
Česká filharmonie je bez šéfa. Šéfdirigent Zdeněk Mácal během víkendového zájezdu do Rakouska ukončil spolupráci s orchestrem. "Po zkoušce nám sdělil, že to bude náš poslední koncert s ním - kvůli vnitřním i vnějším neshodám," uvedl zdroj z orchestru, který chce zůstat v anonymitě.

Mácala, který nemá mobil, se nedaří zastihnout. Z orchestru však prosakují informace, že za jeho odchodem jsou kompetenční spory s managementem orchestru, především s ředitelem Václavem Riedlbauchem.

Jednasedmdesátiletému exilovému dirigentovi, který do čela filharmonie nastoupil před čtyřmi lety, běží poslední sezóna. Jako šéfdirigent by skončil příští rok, hodlal však s orchestrem nadále spolupracovat jako host.

Ředitel Riedlbauch, který se s orchestrem vracel z Rakouska, nejdříve přislíbil pro MF DNES vyjádření, později však už nebral mobil. Přes svého poradce Daniela Sobotku potvrdil, že Mácal skutečně složil funkci.

"Impulsem byly špatné novinové kritiky na jeho nedávný koncert s filharmonií," podotkl Sobotka. Informace o šéfdirigentových neshodách s Riedlbauchem odmítl.

"Pan šéfdirigent bude jednat s panem ředitelem o naplnění smlouvy," konstatoval Sobotka. Zda Mácal povede filharmonii na dalších koncertech, je podle Sobotky nejisté. "To právě nevíme, ale mělo by dojít k naplnění závazků, které jsou podepsané," míní Sobotka.

Také někteří hudebníci věří, že gesto emocionálně založeného Mácala není konečné. "Snad ještě dojde k jednání a možná si to pan šéf rozmyslí," doufá koncertní mistr Miloslav Vilímec. Podle něj bylo Mácalovo působení v České filharmonii rozhodně prospěšné.

,