Festival v Glastonbury očekává více než sto tisíc lidí

Pastviny v jihoanglickém Glastonbury se po dvouleté přestávce znovu zalidní. Na pozemku farmáře Michaela Eavise vyroste dočasné stanové město s vlastní nemocnicí a poštou, ale také policií. Dnes zde začíná jeden z největších evropských festivalů, jehož kořeny sahají do sedmdesátých let a na který se o tomto víkendu chystá více než sto tisíc lidí. Vstupenky za sto liber byly prodány již v květnu, aniž fanoušci znali přesný program této třídenní přehlídky. Glastonbury má totiž pověst festivalu, na který lidé jezdí kvůli sdílné hudební atmosféře.

Velké sobotní překvapení tají pořadatelé i letos, jinak je program na hlavní scéně i řadě "vedlejších" pódií už znám. V Glastonbury se předvedou veteráni Rod Stewart, "pinkfloydovský" Roger Waters, který nedávno koncertoval v Praze, anebo tuzemským fanouškům dobře známý zpěvák Robert Plant. Kromě nich dostanou prostor oblíbené britské kapely Starsailor, Coldplay, Beta Band nebo nová hvězdná naděje Doves, zpěvačky Nelly Furtado či Ani DiFranco.

Na scéně určené jazzu a world music se objeví také cestovatel po lidových žánrech Manu Chao, americká kapela US 3 a Alžířan Rachid Taha. Počet kapel nebo sólistů, kteří vystoupí v Glastonbury, dosahuje několik stovek a nabízí průřez jak britskou, tak evropskou hudební scénou.

V zalidněném festivalovém údolí, které novináři rádi fotografují z helikoptéry, jsou scény rozmístěny tak, aby se navzájem nerušily. Fanoušci stále putují mezi akustickým stanem pro komornější hudbu, obrovským tanečním stanem pro deset tisíc lidí a dalšími pódii. Kdo sleduje hudební objevy, může zůstat u pódia zasvěceného novým kapelám.

"Kdo nemá vstupenku, nedostane se na festival. Soustřeďte se na rok 2003," varují pořadatelé, kteří v roce 2000 nezvládli nápor zájemců. Do areálu tehdy pronikla spousta "černých" návštěvníků. Navíc na festivalové louce bivakoval dvojnásobný počet lidí, než připouštěla pravidla. Úřady to klasifikovaly jako porušení bezpečnosti i licenčních podmínek a vyměřili pořadatelům pokutu šest tisíc liber.

A tak si loni dali pořadatelé přestávku. Kolem areálu dobudovali zesílený plot za dva miliony liber a vyvýšené kontrolní posty. Zklamaní fanoušci byli odkázáni na festivalovou rozhlasovou stanici Avalon, internetové vysílání nebo na speciální živé přenosy britské veřejnoprávní stanice BBC.

Vetřelci bez vstupenek nebyli jediným problémem festivalu, na který v roce 1970 přijelo pouhých tisíc pět set lidí. V devadesátých letech zde publikum zažívalo deštivé počasí. Pršelo takřka nepřetržitě, louky se utápěly v bahně, a pořadatelé dokonce uvažovali o tom, že festival zruší. Když země konečně vyschla, trčely z ní desítky, možná stovky "zapomenutých" bot.

Zpěvák Rod Stewart.

Faithless

Britští zpěváci Craig David a Nelly Furtadová na ceremoniálu Grammy 2002.

Roger Waters během pražského vystoupení (10. června 2002).

Skupina The Charlatans.