Cannes 2012 - Bruce Willis si na svůj telefon fotí fotografy.

Cannes 2012 - Bruce Willis si na svůj telefon fotí fotografy. | foto: Reuters

Červený koberec je připraven, Cannes zahajuje Bruce Willis

  • 3
Cannes (Od spolupracovnice MF DNES) - Vše nasvědčuje tomu, že 65. festival v Cannes, který začíná ve středu večer, bude patřit mezi pamětihodné. Jak po stránce programu, tak pokud jde o očekávané hosty.

Už k zahajovacímu filmu Říše vycházejícího Měsíce může stoupat po schodech s červeným kobercem sestava hvězd jako Bruce Willis, Edward Norton či Tilda Swintonová. Režisér díla Wes Anderson však údajně nepatří k oblíbencům předsedy poroty Nanniho Morettiho, který už se dal slyšet, že bude hájit "dílo, jež dokáže překvapit". A nedávný host Prahy bezpochyby umí svůj názor prosadit.

Návraty vítězů

Těžko hádat, který z dvaadvaceti filmů vybraných do hlavní soutěže by mohl náročného Itala uspokojit. Říká se, že má rád filmy Abbase Kiarostamiho, který tu před lety vyhrál a vrací se už poněkolikáté, letos s titulem Jako zamilovaný. Ale ani jiní tvůrci nesoutěží v Cannes poprvé a také Michael Haneke či Cristian Mungiu si už vezli domů Zlatou palmu. Nový film rakouského tvůrce se jmenuje Láska a je prý ještě drtivější než předchozí. Rumunský má název Za kopci a veselý zřejmě také nebude.

Cannes 2012 - Tilda Swintonová při zahájení festivalu

Cannes 2012 - porotci Diane Krugerová a Ewan McGregor

O Zlatou palmu se už víckrát ucházel rovněž Ken Loach, který přiveze jedno ze svých sociálních dramat The Angel's Share. Šokující má být naopak Cosmopolis z dílny jiného častého a zatím neúspěšného hosta canneské soutěže Davida Cronenberga. Neméně zvědavě je očekáván Matteo Garrone, nositel ceny za režii Gomorry, s filmem nazvaným Reality podle italské verze reality show Velký bratr.

Cannes 2012

Nekonvenční budou zcela určitě filmy Mexičana Carlose Reygadase nebo Dána Thomase Vinterberga. O příběhu Sergeje Loznicy V mlze, odehrávajícím se v Sovětském svazu 1942, se proslýchá, že je ještě drastičtější než předešlé Moje štěstí. A jízlivý humor lze očekávat od filmu Ulricha Seidla s názvem PARADIES: Liebe neboli RÁJ: láska, líčícího milostnou výpravu stárnoucí ženy do černé Afriky.
Mezi soutěžícími tvůrci je i Brazilec Walter Salles s přepisem Kerouakova románu Na cestě, americký film zastupují vedle Wese Andersona též méně známí režiséři Lee Daniels a Jeff Nichols, soutěží rovněž filmy z Egypta, Austrálie či Nového Zélandu, zatímco asijský kontinent zastupují svými díly Im Sang-soo a Hong Sangsoo, dva známí tvůrci z Jižní Koreje.

Na triumf bezesporu letos kandiduje domácí kinematografie. A nejen proto, že se soutěže účastní tvůrce stojící víc než půl století na nejvyšších stupních francouzského i celosvětového filmového umění - Alain Resnais, jemuž bude v červnu devadesát let. Jeho novinka Ještě jste nic neviděli je adaptací Eurydiky od Jeana Anouilhe s celou plejádou stálých klasikových herců včetně Michela Piccoliho.

Poslední pocta

Hodně se čeká od představitele o něco mladší francouzské generace Jacquesa Audiarda, který překvapil v roce 2009 skvělým vězeňským dramatem Prorok, odměněným Zvláštní cenou poroty. Představitelkou nešťastné hrdinky jeho melodramatu Rez a kosti je současná velká hvězda filmového nebe Marion Cotillardová.

Do 27. května bude v Cannes uvedeno celkem 90 celovečerních snímků. Ve...

Fotografové sledují i tradiční přípravy, mezi nimiž je i natahování červeného koberce.

Do třetice tu soutěží také někdejší "básník punku" Léos Carax s filmem Holy motors. Mimo soutěž bude Francii reprezentovat drama Therese Desqueyroux s herečkou Audrey Tautou, jež jako svůj poslední film natočil podle románu Francoise Mauriaca nedávno zesnulý režisér Claude Miller a jímž bude festival 27. května zakončen.