Festival v Cannes ovládla politika

  • 1
Po velkolepém startu festivalu v Cannes vystřídala filmové hvězdy politika. Tolik ministrů kultury včetně českého zástupce Pavla Dostála pohromadě ještě město nezažilo. Politika provází i snímek dokument Michaela Moora Fahrenheit 9/11 o Bushovi.

Pondělní večer ještě patřil Umě Thurmanové a večírku k filmu Kill Bill 2 od předsedy poroty Quentina Tarantina, kam přišel i Mick Jagger.

V úterý začal Evropský den a s ním přišla politika. "Je nás tu pětadvacet," komentoval počet přítomných ministrů kultury Pavel Dostál.

Zatímco zvláštní host téhle akce režisér Miloš Forman uváděl panelovou diskusi o současném filmu, ministři kultury přistupujících zemí Evropské unie informovali o stavu národních kinematografií, zejména o problémech s penězi.

"Chci tu přednést naše návrhy, jak financování filmů řešit," uvedl Dostál. Kromě toho si dal schůzku s Formanem, s nímž se krátce setkal už předtím u večeře, a ve společném pavilonu Česka, Slovenska a Polska na festivalovém trhu pozdravil své protějšky z obou sousedních zemí.

"Za dva dny toho moc nestihnu, nepotkal jsem ještě žádnou hvězdnou herečku, které bych si řekl o podpis, a stačím zajít na jediný film - Ladykillers od bratrů Coenových," dodal ministr.

Také dnes bude v pavilonu znít čeština, producent Ondřej Trojan tu představí ukázky nového filmu Jana Hřebejka Horem pádem.

Politika zmítá i dokumentem Michaela Moora Fahrenheit 9/11. Společnost Disney jej odmítá distribuovat a producenti, bratři Weinsteinové, jej chtějí koupit zpět.

Podle Moora je "životně důležité", aby Amerika film viděla před prezidentskými volbami. Má totiž přesvědčit voliče, aby opět nevolili Bushe, který podle Moora představuje nebezpečí pro Státy i svět.

Moore dokonce tvrdí, že se Bílý dům snažil zabránit už vzniku snímku. Původní producent Mel Gibson prý měl několik telefonátů naznačujících, že by už nikdy nemusel být do Bílého domu pozván.

Film, jehož titul zmiňuje datum teroristického útoku na New York z 11. září, naznačuje finanční propojení Bushových se saudsko-arabskou větví rodiny Usámy bin Ládina.

Po útoku, kdy nesměla vzlétnout žádná letadla, zařídil prý prezident odlet členů této rodiny z návštěvy Států domů. Filmu se tleskalo dvacet minut, i když roli hraje i antibushovské naladění Francie a intelektuálního publika vůbec.

Politika provázejí i protesty sezonních umělců proti systému podpor v nezaměstnanosti. Ale už utichají: demonstranti se jen připomněli piknikem a pak průvodem asi stovky lidí s píšťalkami.

AMerický režisér Michael Moore mává davu na festivalu v Cannes. (17. května 2004)