Festival v Cannes má první aférku

Těsně před dnešním vyhlášením vítězů našel festival v Cannes alespoň malou zákulisní aférku. Film francouzského režiséra Christophera Honorého Má matka měl být původně zařazen mimo soutěž, nicméně do oficiálního programu - na půlnoc.

Producent dokonce kvůli tomu posunul plánovanou premiéru na dobu po festivalu a těžce nese, že nakonec se tento modernizovaný přepis románu postnaturalistického spisovatele Georgese Bataille promítá v Cannes jen na trhu, tedy v ústraní.

Kdo však snímek o neřestném životě a mravním úpadku buržoazní rodiny viděl, ani se tomu nediví. Isabelle Huppertová v něm s obvyklým hereckým nasazením vytvořila fascinující, ale také odpudivou postavu matky svádějící vlastního syna a provokující ho nejen k incestu, nýbrž i ke spoluúčasti na jejím sebezničení.

Publikum, které si libuje v úchylkách sexu, se má opět na co těšit, tím spíše, že film se pyšní obalem uměleckého ztvárnění, tudíž ho určitě některý distributor v Česku koupí.

Rozruch budí film o Che Guevarovi
Mimosoutěžní, lehce skandální film nemůže do dnešního udílení cen promluvit. Ale kdo je favoritem, o tom není jasno. Stále se mluví o Motocyklových denících, které natočil brazilský tvůrce Walter Salles podle zápisků mladého Che Guevary z cesty, kterou pozdější revolucionář podnikl v roce 1952 se svým přítelem z rodné Argentiny přes Chile a pak pěšky a stopem přes Peru do Venezuely.

Díky dobrému scénáři, režii a hlavně přesvědčivému výkonu vycházející mexické hvězdy Gaela Garcii Bernala - hraje také v Almodóvarově Špatné výchově - má jisté šance na ocenění.

Kvůli Číňanovi se měnil program
Dokonce asi větší než dlouhým natáčením mýty již obestřené dílo slavného Číňana Wong Kar-waie nazvané 2046. Jeho kopie dorazila na festival tak pozdě, že se musel měnit program. Tvůrce zastupující kdysi kinematografii Hongkongu nepatří mezi nováčky canneské soutěže a nepochybně si dělá naděje na Zlatou palmu.

Kdyby však o cenách rozhodovali kritici a diváci, nejspíš by přišel zkrátka. Jeho filozofická sci-fi připomíná příběhem nenaplněné lásky předešlý Wong Kar-waiův film Naladěni na lásku, ale postrádá sevřenost a působivost tohoto krásného filmu odměněného v Cannes roku 2000 cenou pro nejlepšího herce.

Dvě věci jsou však jisté. Závěr festivalu už ozdobily hvězdy, herečka Sharon Stoneová či muzikálová legenda Liza Minnelliová se objevily na dobročinném večírku, jehož výtěžek je určen na boj s nemocí AIDS. A první cena, byť zábavná, již má majitele. Jmenuje se Zlatý pes, udílí ji už čtyři roky skupina novinářů za psí herecké výkony a získali je dva buldoci z dokumentu Mondovino.

Supermodelka Petra Němcová na filmovém festivalu v Cannes. (20.5.2004)

Supermodelka Petra Němcová na filmovém festivalu v Cannes. (20.5.2004)

Ivana Trumpová

Supermodelka Eva Herzigová

Supermodelka Eva Herzigová

Oscarová herečka Charlize Theronová na filmovém festivalu v Cannes. (21.5.2004)

Ivana Trumpová na filmovém festivalu v Cannes. (20.5.2004)

Britský zpěvák Rod Stewart s přítelkyní Penny Lancasterovou.

Supermodelka a porotkyně v soutěži Miss Universe Petra Němcová.

Americký herec Tom Hanks s manželkou, herečkou Ritou Wilsonovou na filmovém festivalu v Cannes. (18.5.2004)

Herečky Sharon Stoneová a Liza Minnelliová na filmovém festivalu v Cannes. (20.5.2004)