Po těchto schodech budou následujících deset dní stoupat největší filmové hvězdy světa

Po těchto schodech budou následujících deset dní stoupat největší filmové hvězdy světa | foto: Profimedia.cz

Festival v Benátkách zahájil italský film a demonstrace proti Berlusconimu

  • 0
Benátský filmový festival odstartoval svůj 66. ročník hlučněji, než by si sám přál. První den nejstarší filmové přehlídky světa totiž narušila demonstrace asi padesátky lidí proti italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, který podle nich snižuje dotace do kultury. Role zahajovacího snímku připadla Baarii italského režiséra Giuseppeho Tornatoreho.

Prestižní festival, ve kterém se letos představí 80 snímků ze 32 zemí, začal ve středu 2. září a potrvá deset dní. Italský film uvedl benátský filmový festival poprvé po dvaceti letech, jde prý o vyjádření uznání stoupající úrovni italské kinematografie.

"Zvuky, lidé, frustrace, sny, štěstí, životní výzvy, myslím, že se toto vše povedlo do filmu vtělit," prohlásil třiapadesátiletý Tornatore na tiskové konferenci. V lehce sentimentálním snímku Baaria zachytil režisér částečně autobiografický příběh odehrávající se v jeho rodném sicilském městě od třicátých let 20. století. Film Baaria, který stál 25 milionů eur (téměř 643 milionů korun), se také uchází o nejvyšší ocenění festivalu, Zlatého lva.

Režisér Giuseppe Tornatore

Režisér Tornatore reportérům před oficiální večerní premiérou řekl, že chtěl představit své rodné město jako mikrokosmos ve vztahu k událostem okolního světa. "Cílem nebylo vyprávět příběh o Sicílii, ale prezentovat příběh několika postav na malém městě, v jejichž osudech se odráží události z blízkého i dalekého okolí," uvedl.

"Když jsem Tornatoreho film viděl poprvé, plakal jsem a smál se, jako by mi bylo čtrnáct let," ocenil emoční náboj snímku ředitel festivalu Marco Müller.

Herečka Maria Grazia Cucinotta  na premiéře filmu BaariaHerečka  Margareth Made na premiéře svého filmu Baaria

Začátek filmového svátku narušila demonstrace proti Berlusconiho údajným škrtům v kultuře. "Sešli se tu herci, režiséři, technici i studenti, aby nenásilně protestovali a vyžádali si debatu nad rozpočtovými škrty," řekl Marco, jeden z organizátorů demonstrace.

Festival před demonstranty chránili policisté v policejních antonech i ve vrtulnících.

Tento rok bude na festivalu v Benátkách k vidění 80 děl z 32 zemí. V hlavní soutěžní sekci festivalu jsou nejvíce zastoupeny americké filmy - celkem jich diváci zhlédnou šest. Itálii a Francii reprezentují čtyři snímky, dva filmy pocházejí z Hongkongu a Německa, po jednom filmu přispěli filmaři například ze Srí Lanky, Izraele, Rakouska, Japonska a Egypta. Předsedou poroty je oscarový režisér Ang Lee.

Benátky 09 - festivalová porotaá

Velká očekávání vzbuzuje například film režiséra Michaela Moorea věnovaný globální krizi Capitalism: A Love Story (Kapitalismus: Milostný příběh) či prvotina režiséra Toma Forda, která je adaptací románu Christophera Isherwooda A Single Man (Samotář).

Na festivalu bude mít světovou premiéru také debutový film slovenské režisérky Miry Fornayové Lištičky, který vznikl v česko-slovensko-irské koprodukci. Snímek Lištičky bude uveden v sekci Týden mezinárodní kritiky a utká se o cenu Luigiho De Laurentise pro nejlepší debut. - První dojmy z filmu Lištičky čtěte zde

Benátský filmový byl založen roku 1932 a místem jeho konání je známý benátský ostrov Lido. Nejlepší snímek obdrží cenu Zlatý lev. Minulý rok toto ocenění obdržel americký film Wrestler, v němž zazářil Mickey Rourke.

,