Festival má svou kroniku a čeká na muzeum

Karlovarští si občas stýskají, že celý festival "na klíč" jim do města dovezou Pražáci, po závěrečném ohňostroji ho zase zbourají - a mezi dvěma ročníky jako by ve Varech žádné stopy filmového svátku vůbec neexistovaly. Ale to už dnes není pravda. Vyšla jeho kronika a chystají se další projekty.

Objevil se třeba nápad postavit před festivalovým palácem Thermal obdobu hollywoodského chodníku slávy, s tím rozdílem, že otisky rukou hvězd by nebyly v betonu, nýbrž ve skle. Historik Květoslav Kroča pracuje na dalším projektu, který by lázeňským hostům připomínal festival i během roku - na festivalovém muzeu. A jako závdavek už Kroča sepsal a v karlovarském nakladatelství Mirror Promotion právě vydal obsáhlou reprezentativní publikaci Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary - Kronika 1946-2001.

Klidně by mohla nést podtitul "Všechno, co jste kdy chtěli vědět o karlovarském festivalu, ale nevěděli jste, kde se zeptat". Nejenže tu má každý ročník přehlídky svou vlastní, věcně úplnou kapitolu od obecného popisu poměrů přes fotoportréty hvězdných hostů až po charakteristiky filmů včetně vítězných. Navíc je kniha i průvodcem po zábavných dobových kuriozitách.

Dovíte se třeba o historicky první filmové projekci v českých zemích, jež se konala v červenci 1896 právě v Karlových Varech, nynějších Lázních III. - ale i o druhé, zřejmě konkurenční firmě, která se svým Edisonovým kinematografem po týdnu z Varů odjela, protože jí prý nevyhovoval zdejší střídavý proud. Nebo o tom, že 1. ročník festivalu konaný roku 1946 ještě v Mariánských Lázních měl sovětské herecké hvězdy, dvojici Čerkasov-Orlovová; Vary přidaly tenisovou exhibicí Karla Koželuha. Co rok, to lahůdka.

A co bude dál? Květoslav Kroča, bývalý ředitel Karlovarského muzea, který žije ve festivalových lázních přes čtyřicet let, je přesvědčen, že ani v éře internetu filmové festivaly nezaniknou: "Pokud budou mít filmaři dalším generacím co vyprávět."


Co také našel historik Květoslav Kroča

1948

ve volbě královny krásy získala druhé místo Věra Chytilová

1950

v Pádu Berlína diváci poznali Jana Wericha v roli maršála Göringa

1956

Gérard Phillipe nepřijel, neznámá fanynka odcizila aspoň jeho obraz

1962

americký režisér Frank Capra chválí Horníčkovy Festivalové momenty

1964

superhvězda Claudia Cardinalová žongluje s talíři v březovské porcelánce

1968

američtí kněží sloužili v salónku Puppu mši za Roberta Kennedyho

1978

festival přesídlil do Thermalu, zazpívat přijela Jelena Obrazcovová

1982

populárnější než socialistické hvězdy jsou první trojčata narozená ve Varech

1988

aparátčíky vyděsil Čingiz Ajtmatov, jenž šířil glasnosť a perestrojku

1990

těsně před festivalem se v jednom místním sanatoriu léčila Lída Baarová

1994

nastupuje Bartoškův tým, přijíždí Leonardo DiCaprio, začíná nová éra

2001 

rekordní návštěvnost se přiblížila hranici 130 tisíc vstupenek


Ivan Jandl. 1948 - se zvláštním "dětským" Oscarem a Zlatým globem za hrerecký výkon v zahraničním filmu Poznamenaní.

Jason Connery. 1992 - syn slavného otce (vlevo) a jeho herecký kolega Nicky Henson ve Varech skvěle zapadli do nočního života mladých.

Ještě spolu... 1951 - Antonín Zápotocký s režisérem Jiřím Weissem, který se později s režimem rozešel a emigroval.

Claudia Cardinálová. 1964 - okouzlila půvabem i tím, jak si hrála v porcelánce s talíři...

Rita Hayworthová. 1946 - první ročník, první hvězda, o to vzácnější, že za pozdější socialistické éry se Hollywoodu do Varů nechtělo.

,