Z filmu režiséra, který byl unesen jako turista a následne se za svým únoscem vypravil natáčet

Z filmu režiséra, který byl unesen jako turista a následne se za svým únoscem vypravil natáčet | foto: Z archivu festivalu Jeden svět

Festival Jeden svět chce Čechy vyburcovat k aktivismu. Začíná za týden

  • 1
Vstupenky na festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět už lze zakoupit v předprodeji. Přehlídka začne v Praze přesně za týden a po týdnu se přesune do dalších třiatřiceti měst České republiky.

Festival uvede celkem 104 dokumentů z více než 40 zemí celého světa, které organizátoři vybrali z 1 600 přihlášených snímků. Jsou mezi nimi dokumenty o obludných podobách korupce v putinovském Rusku či Berlusconiho Itálii i tituly, jež se letos ucházely o Oscara.

Senioři na stadionu

Program zahájí v úterý 8. března německo-rakouský film Na stupních vítězů, který pojednává o pěti atletech ve věku mezi 80 a 100 lety, připravujícími se na seniorské mistrovství světa ve Finsku. Promítání se zúčastní režisér Jan Tenhaven a jeden z hrdinů filmu, dvaaosmdesátiletý český atlet Jiří Soukup z Hradce Králové.

Z filmu Na stupních vítězů
Z filmu Moje reinkarnace
Z filmu Solartaxi

Jeden svět nabídne i snímky (zleva) Na stupních vítězů, Moje reinkarnace a Solartaxi.

Hodinu před zahájením festivalu v kině Lucerna se uskuteční v prostorách Pražské křižovatky slavnostní předání ceny Homo Homini (Člověk člověku). Loni cenu získali věznění íránští studentští vůdci Madžíd Tavakolí a Abdolláh Momení.

Jak řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková, organizátoři se letos snažili představit hlavně snímky s pozitivním poselstvím. Takové, které ukážou, že lidskoprávní aktivisté mohou ovlivnit negativní události ve světě.

"Doufáme, že se nám tím podaří probudit k aktivismu i Čechy a Češky," řekla Kulhánková. V tomto smyslu jsou natočené také letošní festivalové znělky s podtitulem Vaše energie je potřeba jinde.

Z filmu Poručíme větru dešti

Festival udělí jako každý rok několik cen vybraných filmům. V hlavní soutěži se budou snímky ucházet o cenu za nejlepší film a o cenu za nejlepší režii. V hlavní porotě zasedne mimo jiné režisér loňského vítězného filmu o vyvražďování za vlády Rudých Khmerů v Kambodži Rob Lemkin.

Filmy bude posuzovat také lidskoprávní aktivistka a filmařka z Turecka Ozlem Dalkiranová a ředitel festivalu dokumentárních filmů Film South Asia Kanak Mani Dixit. Českou republiku bude v porotě zastupovat režisér Ondřej Trojan.

Na co se vyplatí zajít podle iDNES.cz

Můj únosce – britský film Marka Hendersona uneseného spolu s marxistickou guerillovou skupinou v kolumbijských horách. Po pěti letech se rozhodl s jedním z únosců setkat.

Moje reinkarnace – časosběrný dokument o synovi vysokého tibetského duchovního, jenž vyrostl v Itálii a dlouho odmítal skutečnost, že by měl být reinkarnací mnicha Khjentse.

Draquila – Itálie se třese – film, který způsobil velký rozruch už na loňském festivalu v Cannes. Ukazuje totiž italského premiéra Berlusconiho ve velmi nelichotivém světle (ten také projekci v Cannes bojkotoval).

Umění odpadu – titul s nominací na Oscara a cenou ze Sundance představuje umělce, který portrétuje chudé třídiče odpadu na největší světové skládce v Rio de Janeiru.

Speciální akcí Prázdná židle chce festival upozornit na situaci vězněného čínského lidskoprávního aktivisty a nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa. Symbolicky byl jmenován členem poroty Rudolfa Vrby, kterou tradičně tvoří aktivisté a lidé pracující pro mezinárodní organizace hájící lidská práva. Tato porota vybírá nejlepší filmy z kategorie Máte právo vědět.

,