Taneční uskupení Les SlovaKs, respektive jejich nová choreografie mají být zlatým hřebem festivalu. | foto: Archiv Hybajho!

Festival Hybajho! rozhýbá tanečníky, kteří nám dělají čest v zahraničí

  • 0
V zahraničí se o nás ví, a nevděčíme za to jen hokeji, sklu a Vácavu Havlovi. Uznávaní jsou i čeští, potažmo česko-slovenští tanečníci. Právě na české a slovenské špičky tance se zaměřuje letoční Festival pohybového a tanečního divadla Hybajho!, který začíná ve čtvrtek 15. října a potrvá pět dnů.

Hybajho! se koná už potřetí, tentokráte ovšem nově v divadelním Studiu ALT@ - Hala 30 v pražských Holešovicích. A odlišný je pochopitelně i letošní program.

"První ročník představil v Praze slovenskou tvorbu, druhý se přesunul na Slovensko, kde si zatančili Češi. Třetí ročník české a slovenské umělce propojí," vysvětluje Lucia Kašiarová, organizátorka festivalu, sama Slovenka trvale pobývající v Praze.

Vztahy a hrdinství

Program je letos složen z velké části z choreografií významných českých a slovenských tvůrců, kteří žijí a tvoří v zahraničí," dodává Kašiarová s tím, že první večer 15. října bude patřit dvěma inscenacím: "Variable" českých tvůrců, kteří vystudovali v Holandsku a nyní žijí v Izraeli, a "Mostup" španělských choreografů s blízkým vztahem k letní Praze i Kunderovi.

Choreografka a tanečnice Eva ČernáO den později se představí slovenská choreografka Katarína Rampáčková ze Švýcarska (dvě ženy a jejich nečekaná setkání a odloučení), Češka Hana Zanin z Německa (choreografie na téma hrdinství jako schopnosti prosadit se v dnešní době) a Slováci Peter Šavel a Stanislav Dobák z Belgie (téma proměnlivého vztahu dvou lidí).

Karel Vaněk žijící v Německu uvede 17. října sólovou choreografii "Orphans", která získala cenu diváka na České taneční platformě 2008 a která je věnována loni zesnulé partnerce – významné choreografce Evě Černé.

Slováci z Bruselu

"Celkově jde o průřez několika generacemi tvůrců současného tance – od dvacetiletých až po zralé choreografy - a různými styly – od čistě tanečních po až divadelní představení," doplňuje Lucia Kašiarová.

Festival vyvrcholí 19. října v Divadle Archa předpremiérou nejnovější choreografie "Journey Home" souboru Les SlovaKs Dance Collective, který tvoří pět vynikajících slovenských tanečníků žijících a tvořících v Bruselu.

Les SlovaKs

Všichni se pyšní zkušenostmi z proslulých souborů, jako například Ultima Vez, Rosas, Akram Khan Company či z práce s choreografy Davidem Zambranem nebo Sidi Larbi Cherkaouim.

Les SlovaKs si svým spojením živelného, nespoutaného současného tance se slovenskou lidovou tradicí, živou hudbou a smyslem pro humor již získali dobré jméno na evropské taneční scéně. Svědčí o tom i to, že se na vzniku choreografie podílejí přední divadla a premiéra "Journey Home" proběhne v listopadu v prestižním bruselském divadle Kaaitheatre.

"Lidový tanec je pro nás zdrojem inspirace. Ne abychom rekonstruovali jeho podobu, ale abychom našli a využili to, co je v něm cenné. A to nabízíme divákům přetavené do ryzího současného tance," vysvětluje Martin Kilvády, jeden ze členů souboru.