Ruská violoncellistka Natalia Gutman

Ruská violoncellistka Natalia Gutman | foto: Archiv MF DNES

Na festivalu zazáří hvězdní ruští umělci včetně geniální cellistky

  • 0
Slyšet hrát violoncellistku Natalii Gutman znamená být svědkem kvintesence hudby. Patří k nejváženějším a nejvíce oceňovaným hudebníkům na světě, často ji nazývají Královnou violoncella. Kromě ní se v Českém Krumlově představí také hvězdy Velkého divadla v Moskvě.

Kritici o ní hovoří jako o geniální hráčce a muzikantce, která je se svým nástrojem dokonale spjata a jejíž koncerty jsou vrcholným a neopakovatelným hudebním zážitkem. Ruská violoncellistka Natalia Gutman vyrůstala v rodině s velkou hudební tradicí a studovala u slavného violoncellisty Mstislava Rostropoviče. Společně se svým manželem, houslistou Olegem Kaganem, vystoupila v roce 1980 s Londýnským symfonickým orchestrem na Edinburském festivalu, což jí otevřelo dveře na Západ. Od té doby účinkovala na pódiích celého světa a někteří kritici se dokonce vyjádřili, že její výkon předčí i samotného Rostropoviče. Jaký má Natalia Gutman vztah k Antonínu Dvořákovi, jehož skladbu Klid lesa pro violoncello a orchestr v Českém Krumlově přednese? „V roce 1961 na Dvořákově soutěži v Praze, kde jsem hrála Dvořákův Koncert h moll, jsem se po závěrečném kole setkala s dirigentem Leopoldem Stokowskim, který mě pak pozval k mému prvnímu vystoupení v newyorské Carnegie Hall. Také moje spolupráce s Gustavem Dudamelem začala Dvořákovým koncertem. Je to bezesporu jedna z nejdůležitějších skladeb pro violoncello a orchestr, mám ji moc ráda a vracím se k ní po celý svůj život.“

V Českém Krumlově ji doprovodí oceňovaný bavorský orchestr Kammerphilharmonie dacapo München pod taktovkou Franze Schottkyho. „České skladby jako Janáčkova Suita pro smyčce, Dvořákovy a Sukovy serenády či Sukova Meditace na staročeský chorál Svatý Václave vždycky byly důležitou součástí mého repertoáru – možná i proto, že moje maminka vyrostla v Praze,“ říká dirigent o českém repertoáru. A jeho nejhezčí zážitek s českou hudbou? „Určitě standing ovations po provedení Novosvětské se Severočeskou filharmonií Teplice v roce 2010 ve Smetanově síni v Praze.“

Bolšoj těatr na závěrečném operním galakoncertě

Slavnostní závěrečný operní galakoncert pak bude patřit pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě. Bolšoj těatr, založený roku 1776, je nejznámějším ruským divadlem a působí v něm interpretační špička evropské i světové operní scény. Milovníkům romantické opery a virtuózních árií slibuje tento koncert mimořádný zážitek. Program čerpá z operního odkazu nejslavnějších ruských klasiků Glinky, Musorgského, Borodina a Čajkovského, ale také italských a francouzských operních velikánů, mezi nimiž nechybí Rossini, Bizet nebo Verdi.

Do Českého Krumlova zavítají přední sólisté této moskevské scény. Zazpívá představitelka Turandot, sopranistka Makvala Kasrashvili, kterou ve stejném hlasovém oboru doplní Anna Aglatova, jež na prknech Bolšovo těatra slaví úspěch např. v roli Mussety v Pucciniho Bohémě. Dalšími hvězdami budou mezzosopranistka Svetlana Shilova, která ve Velkém divadle ztvárnila slavnou Carmen, dále tenorista Oleg Kulko, skvělý Manrico z Trubadúra, a basista, vynikající interpret Borise Godunova, Mikhail Kazakov. Program koncertu pěvci přednesou za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a pod dirigentskou taktovkou Leoše Svárovského, který se tak opět vrací na krumlovské festivalové pódium.