Jean-Paul Belmondo (Lyon, 14. října 2013) | foto: AP

Benátky dají zlato Belmondovi, začíná 73. ročník filmového festivalu

  • 0
Benátky (Od naší zpravodajky) - Od roku 1932 prošel benátský festival obdobími, jež poznamenala jeho podoby, dočasně přivodila i jeho zánik. Ročník 73., jenž právě začíná, nicméně potvrzuje postavení nejstarší soutěže filmů na světě.

Rozmanité změny v současné koncepci svědčí o tom, že Alberto Barbera, nastupující po úspěšné čtyřleté etapě podruhé do funkce uměleckého ředitele, ví, že tradice nestačí dát festivalu přitažlivou tvář ve světě, kde existenci kin i festivalů stále více ohrožuje překotný rozvoj trhů a přesuny mezi nimi a na druhé straně streaming a jiné formy technického pokroku.

Podle Barbery mohou návštěvníci 73. ročníku, jenž trvá do 10. září, očekávat výrazné zlepšení struktury sálů. Jejich počet vzrostl už v minulých letech a po loňské pozitivní zkušenosti se letos posílí nová sekce Film v zahradě, kde se stírá předěl mezi autorským dílem a zábavou. Zajímavé je, že vedle animovaného rodinného hitu Tajný život mazlíčků sekce nabízí Síť, novinku proslulého jihokorejského tvůrce Kim Ki-duka, jehož díla vynikají spíše notnou syrovostí.

Od zábavy k tajům vesmíru

Kritériu zábavnosti naopak bude jistě odpovídat zahajovací soutěžní La La Land, jehož autor Damien Chazelle má za sebou nepopiratelně autorský tříoscarový Whiplash. Soutěž ostatně nebývá v Benátkách uzavřena filmům typu loňské Dánské dívky, jež není třeba popularizovat festivalovým uvedením.

Lze očekávat, že publikum nejrůznějšího zaměření přitáhnou soutěžní díla Světlo mezi oceány – už díky představitelům Michaelu Fassbenderovi a Alicii Vikanderové, známé právě z Dánské dívky – nebo novinka Emira Kusturici Na Mléčné dráze s italskou hvězdou Monikou Bellucci. Dalšími známými tvůrci, kteří mají i ceny z předchozích účastí v Benátkách, jsou Andrej Končalovskij, jehož Ráj, situovaný do druhé světové války, má mezinárodní obsazení, či François Ozon s psychologickým příběhem z konce první světové války nazvaným Frantz.

Menší dávku divácké přístupnosti lze předpovídat dílům uznávaných velikánů: Wim Wenders přiveze 3D film Nádherné dny v Aranjuez, Terrence Malick dokument Voyage of Time: Life’s Journey, shrnující jeho dlouholeté zkoumání a filozofické úvahy o zrození a vývoji vesmíru. A jen opravdu nároční diváci patrně budou s to sledovat celých 226 minut film Žena, která odešla, třebaže jeho festivalově veleúspěšný filipínský režisér Lav Diaz ubezpečuje, že jde o velmi jednoduchý příběh.

Celkem o Zlatého lva soutěže Venezia bojuje 19 titulů, soutěží se i v sekci Horizonty, jejíž novinkou je možnost stahovat si filmy souběžně s jejich uvedením, a dalších šestnáct hraných a dokumentárních děl včetně dvou prvních částí seriálu Paola Sorrentina Mladý papež s Judem Lawem v titulní roli poběží mimo soutěž.

Dvě jistoty

V čele poroty hlavní soutěže je režisér Sam Mendes, předsedou poroty Horizontů bude francouzský režisér Robert Guédiguian, italský herec a režisér Kim Rossi Stuart spolu s dalšími dvěma porotci vybere nejlepší první film napříč sekcemi.

Dvě světové osobnosti už mohou jet do Benátek s jistotou: za celoživotní dílo obdrží čestného Zlatého lva herec Jean-Paul Belmondo a polský režisér Jerzy Skolimowski.