Christoph Winkler: Baader

Christoph Winkler: Baader | foto: 4+4 dny v pohybu

Portrét teroristy a oživená stavba brutalismu, to jsou 4 + 4 dny v pohybu

  • 0
Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu se letos vrací k tanci, před nímž v několika předchozích ročnících upřednostňoval divadlo. Věrný své tradici zavede návštěvníky do opuštěných prostor v Praze.

Festival tentokrát bude mít hlavní stan v budově bývalého Mezinárodního svazu studentstva, později kasina, v Pařížské ulici. Představení se ale budou od 26. října do 3. listopadu odehrávat na scénách Divadla Archa, Studia Alta, Alfreda ve dvoře, NoD a La Fabriky.

Pořadatelé slibují devět dnů plných kulturního adrenalinu: inovativní, progresivní i provokující představení, výstavy, akce ve veřejném prostoru, instalace, projekce, diskuse, pouliční hry, videoart i speciální koncerty.

"Choreografie jsou většinou sólová představení. Diváci uvidí celé spektrum možností, jak své sólové působení na jevišti pojmout," řekl dramaturg divadelní přehlídky Pavel Štorek. Představení nabídnou jak reflexi aktuálních témat, tak i uvolnění a humor.

V programu jsou například taneční portrét německého teroristy Andrease Baadera (Christoph Winkler), choreografie rekonstruující s nadhledem i mrazivými pocity absurditu konfliktu na Blízkém Východě (Niv Sheinfeld & Oren Laor) nebo choreografie vycházející z analýzy plaveckého pohybu (Justyna Jaslowska).

Budova v Pařížské, kterou ve stylu brutalismu postavil jeden ze spoluautorů Nuselského mostu Stanislav Hubička, bude patřit projektu Místa činu. Jeho cílem je oživování nevyužitých prostor především v centru Prahy. Letos se stala hlavním tématem otázka Would you like to play another game (Zahraješ si ještě jednou)?

Pařížská 25

"V programu jsou přednášky, diskuse a projekce týkající se současné situace, ve které žijeme. Snažíme se všímat si důležitých signálů ve společnosti, které nám dávají najevo, že je čas takto nepokračovat," řekla dramaturgyně projektu Místa činu Denisa Václavová.

V budově, která nese výrazné stopy po posledním nájemci, bude rozsáhlá výstava kurátorsky připravená Krištofem Kinterou. Protože budova z roku 1974 má kořeny v socialismu a v době raného kapitalismu v Čechách začala sloužit jako místo zaslíbené neřesti s touto dobou spojované, bude výstava reflektovat, parodovat a komentovat "výdobytky" socialismu i kapitalismu.

Místa činu půjdou i do blízkého okolí paláce, například v bytě v ulici U Milosrdných 12 se bude premiérově hrát představení režiséra Jiřího Adámka 12 Milosrdných vždy pro 12 diváků. Bohatý program festivalu je na jeho webových stránkách www.ctyridny.cz, vstupenky jsou k dostání v místech konání nebo je lze koupit přes rezervační systém Divadla Archa.

,