Novinář Ferdinand Peroutka

Novinář Ferdinand Peroutka | foto: MAFRA

Peroutkovy svobodné komentáře o tyranech vycházejí knižně

  • 3
Ferdinand Peroutka vedl české vysílání Svobodné Evropy od jeho začátku v roce 1951. Jeho rozhlasové komentáře nyní vycházejí knižně, většina z nich poprvé.

Po roce 1948 málokterý z intelektuálů spojených s první republikou zůstal v Československu, novinář Ferdinand Peroutka odešel do exilu hned po únorovém převratu.

Stejně jako už dřív brojil proti fašismu, nešetřil ani komunismus a bylo mu jasné, že v boji se systémem by jeho bravurně podané argumenty nestačily. V Americe stál v roce 1951 u založení Svobodné Evropy a načetl pro ni tisíce svých komentářů. Zlomek z nich vydává nakladatelství Českého rozhlasu pod názvem Ferdinand Peroutka pro Svobodnou Evropu. Hledat je museli vydavatelé až v Hooverově institutu, kde jsou zvukové stopy tehdejšího vysílání uložené.

Peroutka se v knize ukazuje nejen jako humanista, demokrat a výtečný publicista, ale jeho jazyk má i všechny kvality spisovatelské.

Masaryk jako agent

Některé komentáře už čeští čtenáři znají, v polovině osmdesátých let je vydalo nakladatelství Škvoreckých Sixty-Eight Publishers a po revoluci u nás vyšly v Academii a v Argu. Většina z nich však vychází poprvé - což je paradoxní, protože patřily hlavně českým posluchačům. Peroutka jim ze zahraničí nejenom dodával odvahu a sílu pro život v totalitě, ale glosoval i mezinárodní dění, jehož objektivních souvislostí se ve státě sevřeném železnou oponou nebylo možné dopátrat. V jedenapadesáti komentářích se vyjadřuje i k postavám aktuálních dějin či kultury - Horákové, Slánskému, Benešovi, ale i k Dostojevskému nebo Pasternakovi.

Svobodná Evropa začala do Československa vysílat 1. května 1951 a Peroutka byl jejím prvním ředitelem. "Prolomení monopolu komunistické propagandy se v Americe považovalo za součást psychologické války proti komunismu," vysvětluje vedoucí redaktor Českého rozhlasu Jan Bednář - jeho průvodním slovem jsou propojeny jednotlivé komentáře.

Hned v prvním Peroutka píše o totalitě ve své vlasti. "Moderní tyran dělá zároveň dvě věci: mučí národ a přikazuje mu, aby se usmíval jako u fotografa. Vždy vysílá dvě tlupy: ozbrojence a padělatele pojmů; robustní chlapy a mužíčky s brýlemi a vpadlou hrudí; surovce, kteří národ bijí, a jiné surovce, kteří za to jménem národa děkují. Za policajtem, někdy i před ním, jde lhář."

Frekvence Peroutkovy Svobodné Evropy začala být téměř okamžitě rušena, novináře nazvali zrádcem vlasti. "Věrné nazývají zrádci a zrádce věrnými. Ale oni jsou tím, kdo prohlašuje, že Masaryk byl agent buržoazie," odpovídá Peroutka.