Doporučujeme

Fero Fenič, zakladatel FebioFestu

Fero Fenič, zakladatel FebioFestu | foto: Robert Rambousek

Febiofest začíná a hned rozdává ceny

  • 1
Cena Kristián pro zahraničního hosta Febiofestu už zná svého letošního nositele. Na přehlídce, jejíž pražská část začíná pozítří, ji převezme polský herec Daniel Olbrychski.

Kromě Veselky či Popelů v režii jeho krajana Andrzeje Wajdy proslavily filmy francouzské, italské či německé – včetně oscarového Plechového bubínku.

Olbrychski, jenž naposled přivezl do Česka film Pan Tadeáš a na benátském festivalu zazářil ve snímku Persona non grata, však nebude jediným hostem zvučného jména.

Třetí hvězda se tají
Mezi pozvanými je i tvůrce slavných italských komedií Moji přátelé, Dívka s pistolí, Brancaleonova armáda či Casanova 70, režisér Mario Monicelli, jenž by měl svá díla uvést v rámci Kina osobností. "Slíbil nám, že přijede. Ale v neděli se vrátil z dlouhé cesty po Brazílii, tak uvidíme, zda se stačí zotavit. Sice stále točí, loni dokončil válečnou komedii Růže pouště s Michelem Placidem, ale přece jen už mu bude dvaadevadesát let," připomněl pořadatel festivalu Fero Fenič.

Dodal, že ve hře zůstává ještě jedna osobnost světového filmu. Její jméno Fenič zatím tají, ale pokud by přijela, dostala by prý spolu s Olbrychským při zakončení pražské části přehlídky 30. března také sošku Kristiána. Poté se Febiofest vypraví do dalších deseti českých měst a na Slovensko.

Na slavnostním zahájení v pražském multikině Village uvede režisér Otar Ioselini svou novinku Podzimní zahrady a Asociace režisérů udělí výroční ceny za podporu české tvorbě společnosti RWE Transgas a dlouholetému distributorovi Janu Jírovi. Pak vypukne promítací maraton téměř tří set filmů z více než šedesáti zemí.

Diváci už se postarali o první rekord: za tři dny se předprodej přiblížil dvaceti tisícům vstupenek, čímž loňská čísla překonal o čtyři tisíce. I sponzoři přiznali, že si vystáli tříhodinovou frontu. Nejrychleji jdou na odbyt atraktivní předpremiéry nebo díla, která v Česku dosud nemají ohlášenou distribuci.

"Pětici nejžádanějších filmů tvoří Zápisky o skandálu s Judi Denchovou v hlavní roli, tříoscarový Faunův labyrint, hvězdně obsazená komedie Horší už to nebude, historická Marie Antoinetta a von Trierova novinka Kdo je tady ředitel," shrnul programový ředitel festivalu Přemysl Martínek.

Český film jede do krajů
Zájem je také o sci-fi Sunshine nebo životopis Edith Piaf, publikum však objevuje i kuriozity pro labužníky. K těm patří třeba Situace, první hraný film o Američanech v Iráku, v němž hlavní roli vytvořila hrdinka Gladiátora herečka Connie Nielsenová,  nebo Letní palác, za nějž si režisér Je Lou vysloužil v Číně pětiletý zákaz natáčení.

Program zahrne řadu sekcí od mexických debutů nynějších mistrů přes snímky ze zemí islámu až po hudební tituly nebo dokumenty. Panoráma mladého evropského filmu bude hostit Tři kraťasy, ukázky prací tria českých talentů. Další domácí příspěvky se vydají vesměs mimo hlavní město.

Poprvé v kině se objeví v Brně, Olomouci a Ostravě film Petra Nikolaeva ... a bude hůř. "Dosud se na přání producenta Čestmíra Kopeckého hrál výhradně v hospodách – můžete si ho tam objednat třeba k narozeninové oslavě," vysvětlili pořadatelé.

Do regionu pojede též dokument Heleny Třeštíkové Marcela a předpremiéru Bestiáře uvidí závěrečné město festivalové pouti Českem – Domažlice. I národní sestavu doplní jedna kuriozita: zvláštní loutkový projekt Chcípáci, v němž zazní hlasy známých herců v čele s Pavlem Liškou a za jehož vznikem stojí divadelní soubor Buchty a loutky.

,