Z filmu Sůl a oheň

Z filmu Sůl a oheň | foto: Febiofest

Sůl a oheň či rumunský western. Ředitelé Febiofestu radí, nač jít

  • 1
V čele programu Febiofestu stojí dvě nové tváře, dlouhodobé šéfy Hanu Cielovou a Štefana Uhríka vystřídala opět dvojice, Anna Kopecká a Michal Hogenauer. Tady jsou jejich vizitky.

Anna Kopecká, programová ředitelka

Kdo jsem
Už při studiích jsem začala pracovat na filmových festivalech, které mě od začátku bavily intenzitou a pomíjivostí. V roce 2009 jsem společně s Jakubem Felcmanem založila festival Ostrava Kamera Oko. Čtyři roky jsem působila jako akviziční manažerka pro Film Distribution Artcam.

Co mám na starosti
S Michalem Hogenauerem jsme programoví ředitelé tak říkajíc napůl, ale dohodli jsme se, že budeme některé sekce připravovat společně a některé si rozdělíme a odpovědnost za ně ponese jeden z nás. Ale samozřejmě jsme si navzájem filmy dále doporučovali, protože třeba hudební dokumenty nebo filmy z Jižní Ameriky nás zajímají oba.

Hned na začátku jsem si pro sebe vymínila asijskou kinematografii, která mě vedle francouzské zajímá asi nejvíce. Stejně organicky vyplynulo, že jsem hledala filmy do sekce Masters, kde se představují nová díla již slavných filmařů, nebo že jsem se scházela s českými distributory a producenty, abychom vybrali nejzajímavější novinky, které po festivalu zamíří do kinodistribuce.

Jaké filmy doporučuji
Rozhodně filmy našeho hosta Abela Ferrary, často drsné, ale natočené s neuvěřitelnou energií, talentem a skvělými herci. Ať už jde o Poručíka, nebo u nás dosud neuvedené drama s Gerardem Depardieuem Vítejte v New Yorku.

Nejvíc na mne zapůsobila argentinská tvorba. Našli jsme zde hodně zajímavých filmů, z nichž jsme vybrali pět. Z nich bych upozornila na dvě velmi rozdílné komedie – Hermie a Helena a Počestná žena.

Ke snímkům, kterých by si diváci všimnout na první pohled nemuseli, patří francouzská Daguerrotypie japonského režiséra Kiyoshiho Kurosawy. I díky skvělé kameře, která jako by odkazovala k dávným fotografickým technikám, stojí za vidění na velkém plátně.

Také si nenechte ujít nejnovější film Wernera Herzoga Sůl a oheň či western Brimstone.

Michal Hogenauer, programový ředitel

Kdo jsem
Vystudoval jsem propagační grafiku na Žižkově, fotografii v Norsku a hranou režii na FAMU. Můj bakalářský snímek Děti sledující noční vlaky měl premiéru na festivalu Premiere Plans, magisterský s názvem Tambylles byl veden v sekci Cinéfondation na festivalu v Cannes.

Podílel jsem se na programové dramaturgii Fresh Film Festu, v současné době zároveň pracuji jako dramaturg Filmového centra ČT, pod hlavičkou platformy Cinergy Praha pořádám edukační masterclassy a přednášky zahraničních filmařů, a především připravuji v produkci společnosti Negativ svůj celovečerní debut Venku, který se v roce 2016 prezentoval na koprodukčním marketu v rámci festivalu Berlinale.

Co mám na starosti
S Annou Kopeckou jsme si sekce rozdělili podle vlastního záběru a zaměření, některé jsme si naopak ponechali společné, například Panoramu či Central Park, a přirozeně je postupně zaplňovali navrhovanými tituly. Zároveň však nešlo o osamělé dramaturgické programování, vždy se vedla diskuse, posílali jsme si navzájem tipy a návrhy.

Já zodpovídám za soutěžní sekci Nová Evropa, skandinávské filmy v sekci Světla severu a Made in USA. Na starosti jsem měl též Ozvěny Balkánu, novou drsně žánrovou sekci Noční cirkus a například vznik sekce Hi-Fi Docs zaměřené na hudební dokumenty jsme nezávisle na sobě oba iniciovali.

U některých titulů samozřejmě nastala diskuse i v rámci celého programového oddělení, stejně tak konzultace s našimi externími spolupracovníky. Je nutné také zmínit, že sekci Queer Now měly celou na starosti Jana Čížkovská a Lucia Kajánková.

Jaké filmy doporučuji
Domnívám se, že každý návštěvník si na festivalu najde určitě několik titulů, které jej zaujmou, překvapí, pobaví a posunou. Každý má jiný vkus a preferuje jiné žánry a styly. U mne se potkává na jedné straně záliba v čistě žánrových věcech nebo v jejich kombinacích – z programu tak mohu doporučit drsný moderní western z Rumunska s názvem Psi, sociální hororové drama Nenarozená pomsta nebo akční Zásah.

Na druhé straně je to popírání a prolínání hranic hrané a dokumentární kinematografie a fascinace novými způsoby vyprávění. Zde za zmínku stojí americké filmy Temná je noc nebo Živý náklad, řecký Park, ze sekce Panorama argentinské debuty Lidská vlna a Modrovous. Takovou příjemnou kombinací je pak Pátrání po Rockym II od scenáristy filmu Věčný svit neposkvrněné mysli.