Fantom opery oslavil jubileum

Pokud toužíte po zážitcích z operního pódia, navštivte Itálii. Pokud vás zajímá móda, musíte do Paříže. Zato pravé muzikály zhlédnete pouze v Londýně nebo New Yorku. Zatímco v New Yorku se staly výsadou téměř výhradně Broadwaye, v Londýně si fanoušek opravdu užije. Klasikou mezi londýnskými muzikály jsou kusy od Andrewa Lloyda Webbera.

Snad nejproslulejší je Fantom opery, který se zde hraje nepřetržitě od svého uvedení v roce 1986.

Představení je natolik úspěšné, že nyní oslavilo jubilejních 7000 repríz. Fantom opery už od začátku neodmyslitelně patří k divadlu Her Majesty's Theatre.

Divadlo má nejstarší scénu v Londýně, na které se dosud hraje bez významnějších stavebních úprav (mimochodem, na jeho prknech se neodehrává nic jiného než představení Fantoma opery).

Diváky zajisté okouzlí průjezd podzemím opery nebo naopak honička na střechách. Scéna se mění naprosto přirozeně, i diváci v posledních řadách prožívají děj hry tak intenzivně, jako by byli jeho součástí. Možná máte pocit, že muzikály znáte z českých scén, ale teprve v Londýně zažijete tu pravou podívanou s výpravou beroucí dech a živým orchestrem!

Fantom opery je příběh znetvořeného génia, kterého vlastní matka uvěznila do masky. Fantom žije skrytý v labyrintu pařížské opery. Tam se zamiluje do Christiny, kterou začne učit zpívat a nakonec ji proti vůli vedení společnosti prosadí do role primadony v právě hraném představení. Když však chce fantom uvést vlastní kus Don Juan Triumphant, vedení se vzbouří a rozhodne se použít Christinu jako návnadu.

Příběh vychází z knihy Gastona Lerouxe. Děj se odehrává v prostředí pařížské opery, která ve své době zaměstnávala stovky umělců, a měla dokonce vlastní stáje. Jenom v pařížské opeře mohl fantom žít v podzemí u jezera nebo naopak unikat svým pronásledovatelům po střeše opery, ze které je vidět lidi na vrcholku Eiffelovy věže.

Pokud se vám zdá návštěva muzikálu v Londýně příliš nákladná, můžete zvolit například německý Stuttgart, kde se Fantom také hraje. Zamířit můžete také do španělského Madridu či do New Yorku a dalších měst USA, kde právě probíhá turné tohoto muzikálu. Dánsko premiéru plánuje na podzim.

Kromě toho si můžete také počkat na filmovou verzi Fantoma opery, která se právě připravuje. Pokud se nakonec rozhodnete do Londýna na muzikál jet, počítejte s tím, že podle webových stránek je vyprodaný až do února 2004.

Není divu. O Fantomovi opery lze hovořit jako o jednom z nejúspěšnějších muzikálů v dějinách. Producentům už vydělal 1,6 miliardy liber a jeho tržby strčily do kapsy známé trháky, jako byl Titanic, ET či Star Wars. Fantom opery se hrál ve 110 městech dvaceti zemí, vidělo ho více než 70 milionů lidí. Kam vstoupí, tam navíc sbírá ocenění, na svém kontě už jich má padesát.

Fantom opery však není jediným muzikálem Andrewa Lloyda Webbera hraným v Londýně. Dalším z jeho kusů je i poměrně nový příběh Bombay Dreams. V loňském roce skončilo jedno z nejdéle hraných představení - Cats.

Tím však výčet londýnských muzikálů nekončí: hraje se zde klasika Rocky Horror Picture Show, tradiční My Fair Lady nebo Chicago, ale i novodobé příběhy o skupině Queen (We Will Rock You) a švédské čtveřici Abba (Mamma Mia!). Vidět můžete také staré evergreeny, které už prošly i Českou republikou - Pomáda nebo Stomp. V divadlech po celém městě se v současné době hraje přibližně třicet kusů.

Fantom opery

,