Kate Mulgrewová, představitelka kapitánky Janewayové ze seriálu Star Trek, na

Kate Mulgrewová, představitelka kapitánky Janewayové ze seriálu Star Trek, na návštěvě v Praze (17.9.2011) | foto: Fanbase

Kapitánka Voyageru stihla v Česku operu, zásnuby i výlet do Terezína

  • 69
Kate Mulgrewová, představitelka kapitánky Kathryn Janewayové z kosmické lodi Voyager, zavítala do Česka. A měla tu napilno. Do programu se jí vešla opera, Terezín, dražba i setkání s příznivci Star Treku. Právě na něm pak neplánovaně iniciovala fanouškovskou žádost o ruku.

Do metropole dorazila americká herečka už v úterý, vrcholem její cesty nicméně byl večer s fanoušky kultovního sci-fi seriálu, který se konal v sobotu v Národním domě na Vinohradech.

V jeho rámci došlo také na charitativní dražbu, jejímž předmětem byla vedle podepsaných suvenýrů také večeře v hereččině newyorském bytě. Vítěz za ni utratil čtyři tisíce dolarů, jež s další necelou tisícovkou dolarů poputují na výzkum Alzheimerovy choroby. 

Kate Mulgrewová, představitelka kapitánky Janewayové ze seriálu Star Trek, na
Kate Mulgrewová, představitelka kapitánky Janewayové ze seriálu Star Trek, na

Kate Mulgrewová měla v Praze plno práce: nejenže dražila suvenýry ve prospěch charitativní nadace, dohlížela i na zásnuby.

Mulgrewové se nicméně v Praze podařil ještě jeden husarský kousek: nesezdaný fanouškovský pár přiměla přímo na místě k zásnubám. Na ty došlo, když po diskusi pozvala na pódium jednu z divaček i s dlouholetým přítelem. Ukázalo se, že mají desetileté výročí, a muž se rozhodl za pomoci kapitánky Janewayové požádat partnerku o ruku.

Největší zážitek: Terezín

S příznivci Star Treku se Mulgrewová setkává pravidelně, její nynější cesta zahrnovala i návštěvy fanouškovských srazů v Německu či Austrálii. Praha i česká historie herečce učarovaly, největší zážitek v ní prý nicméně zanechala návštěva památníku v Terezíně: jak sama zdůraznila, studovala holocaust, a proto její kroky vedly právě tam.

Kate Mulgrewová jako Kapitánka Janewayová ze seriálu Star Trek

V diskusi s fanoušky následně uvedla, že ji u nás zaskočily pouze dvě věci: rezervovanost publika v Národním divadle, kam se vydala na operu Aida, a kila, která nabrala z českého jídla. "Když jsem přiletěla, byla jsem štíhlá, teď budu potřebovat nějakou velkou loď, aby mě odtud odnesla," žertovala herečka s odkazem na svou nejslavnější roli kapitánky Voyageru.

Tu brala jako životní výzvu. "Chtěla jsem kapitánku Janewayovou obdařit něčím, co její mužští partneři postrádali," poznamenala k Janewayové a dodala, že se ji vždy snažila portrétovat jako inteligentní, nezávislou ženu-vědkyni, jež na sebe nepotřebuje upoutávat ženskými atributy.

Star Trek jako metafora života

Celý seriál je pak podle Mulgrewové metaforickým návodem, jak se vyrovnat s problémy v běžném životě. "Všude, kde se posádka vesmírné lodi setkává s cizími civilizacemi, uplatňuje komunikaci, vstřícnost a porozumění, a díky tomu dosahuje řešení," řekla.

Star Trek: Voyager

Počátky vysílání vědeckofantastického seriálu Star Trek sahají do roku 1966. Od té doby doby se na obrazovkách objevilo přes 700 dílů několika hraných a jedné animované řady. Na seriál navázala desítka celovečerních filmů. V sedmdesátých letech se Star Trek rozvinul do jedinečného kulturního fenoménu, který oslovil tisíce lidí na celém světě. Nejprve v seriálu řídil kapitán James T. Kirk loď Enterprise, teprve později následovaly příběhy lodi Voyager pod velením kapitánky Janewayové.

 Role kapitánky ve Star Treku nepředstavuje jedinou položku v hereččině kariéře. Kritika ocenila například to, jak ztvárnila Katharine Hepburnovou v představení pro jednoho herce nazvaném Čaj o páté, které přišlo jen krátce po uzavření startrekovské kapitoly jejího života. Další vyzdvihovanou rolí je pak Kleopatra z shakespearovské klasiky Antonius a Kleopatra.