Autorka Padesáti odstínů šedi E. L. Jamesová

Autorka Padesáti odstínů šedi E. L. Jamesová | foto: Profimedia.cz

Fanoušci píšou Padesát odstínů, roztouženě i s ironií

  • 1
Nakladatelství XYZ vyhlašuje soutěž inspirovanou bestsellerem Padesát odstínů šedi. Povídky, které porota vybere, na podzim vyjdou souborně zároveň s vydáním třetího pokračování erotické ságy Padesát odstínů svobody.

Pořadatelé navrhli, aby se účastnili i autoři, kteří dílem E. L. Jamesové pohrdají. Mohou poslat satiru, parodii nebo zkrátka svoji vlastní odpověď na román. Očekávají se však spíš romanticky roztoužené texty.

Jamesová začínala stejně: psala fanfiction, tedy žánr, který vychází ze známých postav úspěšných autorů, ale vymýšlí jim nové osudy. Píší ho hlavně fanynky, kterým je zatěžko se s postavami rozloučit, když s nimi skončí jejich stvořitel, tedy spisovatel. Bellu a Edwarda ze Stmívání Jamesová "obsadila" do několika smyšlených příběhů, pak jí došlo, že už mohou žít vlastním životem, přejmenovala je na Anastasii a Christiana a senzace byla na světě.

Slavné předlohy

Za předchůdce fanfiction se považuje Spockanalia, kde autoři domýšleli po svém osudy ze Star Treku. Boom přišel s internetem a Harrym Potterem. Část fanoušků píše o vztahu Harryho a Hermiony, protože je mrzí, že z nich Rowlingová neudělala pár. Nyní nejvíc táhnou Upíří deníky a sága E. L. Jamesové. Obvykle se tu neřeší autorská práva, existují však spisovatelé, kteří jsou striktně proti, například tvůrce Hry o trůny G. R. R. Martin.

Fanfiction se však netýká jen romantických příběhů. Českou verzi mají i fanouškovské povídky o Harrym Potterovi. Jejich autoři se třeba zamýšlejí nad tím, jak by vypadal sraz Bradavic po deseti letech: Hermiona Grangerová obchází taneční parket se "sklenkou čehosi, co by mohla být whisky nebo i jablečný džus", a když vysvětluje Malfoyovi, že na svého manžela Rona Weasleyho vůbec nežárlí, je už jasné, že je to whisky a Grangerová pije na žal. O pár řádek později už Malfoy hledá v kapse kondom. Jak by vypadalo setkání Anastasie a Christiana po deseti letech? Asi velmi podobně. Mimochodem anglicky psané fanouškovské příběhy o Bradavicích se už počítají na statisíce, stejně jako o upírské sáze Stmívání.

Hrdiny fanfiction jsou však i zvířata (Kung-fu panda, Lví král), komiksoví hrdinové (třeba manga komiks má silnou fanouškovskou skupinu) nebo postavy z počítačových her. A není od věci si připomenout, že někdejším autorem fanfiction byl vlastně i Haškův epigon Karel Vaněk a jsou jím dodnes autoři detektivek se Sherlockem Holmesem nebo pečlivě vybíraní spisovatelé, již pracují na nových dobrodružstvích Flemingova Jamese Bonda.

Za skutečný počátek se počítá tvorba nadšenců fascinovaných v šedesátých letech Star Trekem, ti své povídky tiskli v amatérských podmínkách a pokoutně je šířili. Což za ně dnes jediným kliknutím řeší internet.