Tuxedemoon

Tuxedemoon | foto: www.rachot.cz

Extrémní týden s vibrátory a další zábavou

  • 1
Do klubů přijedou samá výrazná jména, která reprezentují vyhraněné hudební extrémy; od nesmrtelného punku přes systémové tekno až po multikulturní mišmaš a avatngardní artrock.

Začíná to pěkně zostra, do pražského klubu Abaton se chystají legendární němečtí elektropunkáči Die Krupps. Do hudební historie se zapsali především průkopnickou prací na poli experimentů s kombinováním odlišných žánrů jako jsou elektronika, industriál a metal. Kapelu lze zařadit po boku Kraftwerk a Einstürzenden Neubauten, spolu s nimi Die Krupps definovali průnik rockových motivů do elektronické hudby. Když si k tomu připočtete inspiraci hlučným industriálem a nezbytnou provokativní image, je jasné, že v Abatonu se dnes budou dít velké věci.

Ten samý den v rámci Free Mondays v Roxy vystoupí kapela Imodium a Dirty Airlines, tedy dvě ostře sledované kapely. Zvláště Dirty Airlines si brousí zuby na pozici tahouna české kytarové post-indie scény. Dvě kytarové kapely v noci vystřídají DJs Daun a Revis, nebude chybět ani filmová a VJ projekce.

Úterý bude patřit punku, do Prahy přijedou legendární UK Subs. Inspirováni Sex Pristols a Dammed vznikli v roce 1976 a na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let už se s nimi počítalo jako s jednou z nejdůležitějších punkových kapel své doby. Po celou dobu existence kapely ji pohromadě drží neúnavný Charlie Harper, který je dnes považován za kmotra UK punkové scény.

Pakliže se chcete přesvědčit, co je pravdy na punkáčské mantře "Punk's not dead!", v úterý v Abatonu k tomu budete mít skvělou příležitost. UK Subs doprovodí neméně divocí The Vibrators, kteří příští rok oslaví třicáté výročí vzniku. To nám ten punk stárne...

Středeční večer nabídne vskutku experimentální prožitek v Paláci Akropolis, kam se chystají kultovní Tuxedemoon. Pokud máte rádi hudbu Can, Residents, Michaela Nymana nebo Radiohead, pak vás tihle kalifornští avatngardní rockeři nadchnou. Kapela, o které kritika tvrdí, že je hudební paralelou malířské trojice Pollock, Miro a Dalí, odstartuje v Akropoli sérii klubových nocí Other Music. V rámci této koncertní série se krom jiných zajímavých jmen do Prahy v březnu chystají rakouští dekadenti Sofa Surfers.

Fandové ostřejšího systémového tekna se v pátek sejdou v holešovickém klubu Cross (pakliže tam tak jako tak nejsou zavření v kuse celý týden) na další pokračování série klubových nocí Aircross. Do Prahy přijedou londýnští The 65D Maverics, což je projekt Richarda Polsona a Nicka Duntona, legendární postavy britského technařského undergroundu. Svá živá vystoupení prý pokaždé přizpůsobí místu konání. V Crossu, který připomíná útroby vesmírné lodi z Vetřelce, můžeme těšit na pořádně ostrý techno výplach. Britské technaře doplní český The Cyp Project a dýdžeje Machine Funck, Monotype a Dialect.

Nejdivočejší noc v týdnu, sobota, bude patřit tech-tranceové hvězdě, holandskému dýdžejovi Jimmymu Van M, který se po čtyřech letech vrátí do pražského klubu Roxy. Málokdy se stane, aby dýdžej i po čtyřech letech od svého vystoupení vyvolával takovou kontroverzi jako právě Jimmy Van M. Dodnes se po internetových fórech čile debatuje o tom, zda-li jeho tehdejší experimentálně vystavěný dýdžejský set patřil k tomu aboslutně nejhoršímu nebo nejlepšímu v historii klubu.

Do Paláce Akropolis v sobotu přijedou zahrát veselí multikulturní experimentátoři Zuco 103. Jejich poslední album Whaa! je směsí acid jazzu, samby a elektroniky okořeněnou navíc o dub a vlivy tradiční hudby z Kuby a Etiopie. V nahrávce hostuje pionýr reggae Lee 'Scratch' Perry i enfant terrible barcelonské scény Dani Macaco. Loni byla skupina nominována na ceny BBC World v kategorii Club Global.

Tahle mezinárodní kapela staví na energii živého bubeníka, klávesového kouzelníka a ohnivých vokálech zpěvačky Lilian Vieiry z Rio de Janeira. V koncertní podobě jsou navíc posíleni o kytaristu, basistu a dalšího bubeníka.