Existuje vůbec typický obraz?

Po rozsvícení Srdce Jiřího Davida na Pražském hradě se opět můžeme setkat s vášnivou diskusí o postavení a funkci současného výtvarného umění v jeho širokém kontextu. Soudobou tvorbu mladých umělců představuje přehlídka spojená s Cenou Jindřicha Chalupeckého a nově také výstava v pražské výstavní síni Mánes nazvaná Typický obraz - česká malba na počátku 21. století. Expozice bude otevřená do 5. ledna 2003.

V pražském Mánesu jsou vystavena vždy dvě plátna od dvaceti tří českých umělců různých generací. Jednotu v projektu tvoří formát obrazů, který je u všech shodný - 100 x 80 centimetrů.

Každý z autorů se vymezeného prostoru chopil podle vlastního přesvědčení a způsobu výtvarného projevu, proto je ve výstavní síni možné zhlédnout zajímavou mozaiku současné české tvorby.

Na samotném návštěvníkovi je pak rozhodnutí, který obraz bude pokládat za ten typický a který ho nejvíce osloví. Pro každého to bude jiný autor či konkrétní dílo, což byl ostatně také záměr organizátorů.

Po uvedení v Praze se výstava představí ještě v zámecké galerii Chagall v Karviné a v Záoadočeském muzeu v Plzni.

Vystavující umělci

Petr Nikl, Jaroslav Róna, Milan Knížák, Michael Rittstein, Antonín Střížek, Tomáš Císařovský, Nikola Nováková, Pavel Roučka, Ivan Komárek, Pavel Besta, František Hodonský, Oldřich Tichý, Richard Konvička, Aleš Lamr, Dominik Mareš, Radan Wagner, Kateřina Štenclová, Václav Bláha, Roman Franta, Martin Kuriš, Tomáš Bím, Vladimír Franz, Tomáš Švéda