Z filmu Hlad

Z filmu Hlad | foto: ARTCAM

Evropský filmový objev roku Hlad: dobro a zlo na hraně

  • 3
Nesporně nevšední britsko-irský snímek Hlad má na kontě třicítku cen včetně evropského Oscara za objev roku, ovšem jeho debutující čtyřicetiletý režisér Steve McQueen není přímo začátečník. V oblasti videoartu získal před deseti lety Turnerovu cenu – a výtvarná praxe je na Hladu znát.

Z filmu HladZa účinné obrazové prostředky by mu dokonce slušela známka o deset procent vyšší. Ale kvůli sdělení se nadšení vzpříčí, neboť Hlad, ač zdrženlivě a téměř beze slov, přece jen pod oslavou krajní svobody projevuje sympatie k terorismu. Coby typicky evropský film relativizuje dobro a zlo a kochá se uměleckou stylizací od dlouhých záběrů po estétské hledání krásy v hnusu.

Hlad líčí skutečné události z roku 1981, kdy příslušníci irských republikánů drželi ve věznici "špinavou stávku" založenou na odmítání šatů i hygieny a pak hladovku až k smrti, aby si vynutili statut politických vězňů. Jako první zemřel Bobby Sands, z nějž Hlad činí ústřední a svým způsobem heroickou postavu.

Tragédie ve třech dějstvích

Film má podobu tragédie ve třech dějstvích. První akt započne pomalý denní rituál jednoho z dozorců: pohmožděné klouby od ran, které uštědřuje, kontrola, zda nemá pod autem bombu, i tichá cigareta na zasněženém dvoře nastolí trvalou tíseň. Příchodem dalšího z vězňů, kteří ani za cenu ponižující nahoty pod dekou nechtějí vězeňské oblečení, se vyprávění přesouvá do cel a zahajuje útočnou přehlídku odpudivosti.

Z filmu Hlad

Výkaly pomazané po stěnách, hnilobné hromádky plné červů, splašky vylévané zpod dveří do chodby; to jsou prvky protestu trestanců, jež kamera sleduje také u něžné hry s mouchou či při návštěvách rodin s dětmi, jako by šlo o nevinné mučedníky.

Když dojde na onanii mezi červy, pár diváků poprvé odvrací zrak, ale ne naposledy. Následuje surové bití a ještě krutější čekání na rány, násilné mytí a stříhání, nástup policejního komanda umocněný očima zděšeného mladíčka. Brutalita krvavé nahoty bez vysvětlivek i bez příprav vrcholí popravou bachaře.

Z filmu HladZ filmu Hlad

Druhé dějství zabere hrdinův dialog s knězem, dílem jiskřivá přestřelka, dílem jen výměna obecných postojů: úmorná a "nefilmová". Třetí akt pak obstará umírání včetně vyzáblosti, proleženin, krve a zvratků: velmi věrné a velmi neradostné. Výtečný Michael Fassbender ani v pomalém vyhasínání neztrácí své mužné charizma, jež podprahově posiluje sympatie k jeho postavě; kupodivu ve finále si filmař-modernista neodpustí taková klišé jako výjevy z dětství nebo hejna černých ptáků.

Ovšem fakt, že zmužilí rebelové měli na svědomí lidské životy, zmíní Hlad jen letmo v titulcích. Čímž se přiblíží filmům, jejichž etika balancuje na hraně a které si z "výzvy k polemice" dělají alibistický štít.

Hlad
VB-Irsko, režie S. McQueen, hrají M. Fassbender, L. Cunningham, tit., 96 min.
Hodnocení MF DNES: 60 %