Evropského Oscara získá Liv Ullmannová

Pouze tři věci jsou v předvečer udílení evropských Oscarů jisté. Že cenu za mimořádný přínos světovému filmu dostane v sobotu v Barceloně hvězda Bergmanových děl Liv Ullmannová, že řecký klasik Theo Angelopoulos získá za svou Trilogii ocenění mezinárodní kritiky - a že Česko zase ostrouhá.

Želary režiséra Ondřeje Trojana se sice probojovaly do širšího výběru, ale nikoli už do konečných nominací na ceny Evropské filmové akademie.

Nepostoupily přesto či právě proto, že od Americké filmové akademie již oscarovou nominaci měly.

"Já už to snad ani nechci komentovat, jen mi to připadá legrační," míní Trojan.

"Jsou tady prostě dvě Evropy, ještě dlouho budou a mně to vlastně ani nevadí," dodal režisér.

Jen o to více prý smeká před společností Sony, která Želary uvedla do amerických kin: "Distribuovat ve Státech čínský nebo španělský film se dá pro tamní velké komunity dobře, ale Čechů žije za mořem jen pár."

Právě laureátka čestné ceny Ullmannová, která v dětství zbrázdila svět od Japonska přes Kanadu a Státy po Norsko, dovedla evropské hranice překročit.

Zazářila v dílech Ingmara Bergmana Šepoty a výkřiky, Scény z manželského života či Podzimní sonáta, ale prosadila se i v mezinárodních a zámořských produkcích včetně slavného westernu Nevěsta pro Zandyho.

Dvakrát byla nominována na hereckého Oscara, v poslední době se věnuje také režii. "Hned po odvysílání záznamu z udílení evropských cen zařadíme unikátní norský dokument o Ullmannové," slíbil Jan Rubeš z České televize.

Důvod, proč ČT i ostatní evropské televize vysílají ceremoniál s denním zpožděním, je tradiční: v přímém přenosu totiž pořadatelé překračovali vyměřený čas klidně o hodinu.

Navíc ani záznam není snadnou záležitostí, v rozporu se smlouvou, která zaručovala anglickou verzi scénáře, jej Barcelona dodala v katalánštině.

Ostatně Španělé si rok, kdy putovní slavnost dorazila k nim, užijí i jinak. Další čestnou trofej převezme jejich krajan, režisér Carlos Saura a jedním z favoritů výročních cen je Špatná výchova od nejslavnějšího ze současných španělských tvůrců Pedra Almodóvara.

Snímek promítaný i v Česku se však o titul nejlepší evropský film roku utká se silnými soupeři oceněnými na různých festivalech. Patří k nim Hlas moře od dalšího Španěla, Alejandra Amenábara, německé drama Proti zdi, britská Vera Drakeová: Žena dvou tváří či francouzští Slavíci v kleci, kteří po karlovarské soutěži rovněž vešli do české distribuce.

Představitelka Very Drakeové Imelda Stauntonová je favoritkou mezi herečkami, z herců poutá pozornost Bruno Ganz coby Adolf Hitler z kontroverzního díla Pád třetí říše.

Na objev roku aspirují bratři Frazziovi s filmem Takové děti, jenž letos vyhrál ve Varech. Protiamerické nálady Evropy se otiskly jak do soutěže dokumentů, kde byl nominován i francouzský Svět podle Bushe, tak do kategorie nejlepší mimoevropský film, kde Mooreův antibushovský film Fahrenheit 9/11 soupeří třeba s Věčným svitem neposkvrněné mysli nebo s čínským Klanem létajících dýk.

Úsměvnější příběhy a známější tváře pronikly do hlasování diváků. O ceny publika za režii se kromě Almodóvara uchází třeba Richard Curtis s romancí Láska nebeská, jejíž hrdinové Hugh Grant a Colin Firth zase sbírají hlasy mezi herci, přičemž Firth je navrhován i za Dívku s perlou. V oboru hereček zatím vládne několik Francouzek od Fanny Ardantové k Isabelle Huppertové.

Liv Ullmannová

,