Evropo, chraň se esejů

Sobota, den televizní hrůzy, nemá jen zábavnou podobu. Kupodivu může být ještě hůř: když se povinná osvěta převlékne za esej. Televizním esejem se totiž nazývá Duše Evropy, třídílná jímka na peníze České televize a Evropské komise, jejíž první část sledovalo odhadem sto čtrnáct diváků.

Co všechno se prosťáčci dozvěděli! Například že Evropa je oblévána moři a protkána řekami, což znázornily výletní obrázky a grafika nápaditá asi jako ve volebním studiu.

Dále že evropská bojiště byla vesměs v nížinách - kdo by se drápal do kopců? - nebo že jí prošly celé generace oráčů, jakož i zemědělská, průmyslová a vědeckotechnická revoluce.

Poté lyrický hlas herců čtoucích komentář zdrsněl ekologickou naléhavostí, neboť sdělovali, že Evropou "žhnou reaktory a doutnají komíny". Následovala poslední dávka frází o "všepohlcující globalizaci" a "odkazu předků",  titulky, pokračování příště.

I nejoddanější stoupenec Evropské unie musel v té chvíli pocítit, že daleko víc než zplodiny ohrožují Evropu výplody, "esejistické" vycpávky na politickou zakázku.

Proti nim je přestávkový pořad Pohledy na svět shora vtipný, moudrý, plný nečekaných odhalení. A hlavně němý.

,