Václav Marhoul, režisér

Václav Marhoul, režisér - „Tenhle panáček se jmenuje Serža a táta ho kdysi za hluboké totality přivezl z Anglie. Bylo to pro mě vůbec poprvé, co jsem viděl takovou figurku. U nás se tehdy prodávali snad jen hlinění vojáčci. Serža je z cínu a je to jezdec kavalerista. Žádná jiná hračka z dětství mi nezbyla.“ | foto:  David Neff, MAFRA

Evropa přispěla Marhoulovi na projekt, o který se bil s Hollywoodem

  • 7
Připravovaný film režiséra, producenta a scenáristy Václava Marhoula Nabarvené ptáče obdržel grant z evropského programu Media. Realizace látky, na níž Marhoul těžce sháněl práva, je nicméně stále v nedohlednu. "Píšu a ještě minimálně rok psát budu," řekl iDNES.cz autor velkofilmu Tobruk.

Světový bestseller amerického autora Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče zasáhl českého filmaře natolik, že se po dokončení Tobruku rozhodl napnout veškeré úsilí k tomu, aby román mohl zfilmovat právě on. A nebylo to lehké: o Kosinského dílo měl totiž zájem Hollywood a jen vyjednávání o autorských právech s chicagským nakladatelstvím Spertus College of Judaica trvalo čtrnáct měsíců.

K dnešku úspěšný filmař, jehož drama Tobruk se prodalo do devětadvaceti zemí, dokončil už druhou verzi literárního scénáře a rozpočet snímku odhaduje na 120 milionů korun. Eviduje koprodukční nabídky z Francie, Anglie a Polska a předpokládá, že bude natáčet na Ukrajině a v Polsku, kde se příběh odehrává. 

Nabarvené ptáče

Děj románu se odehrává na venkově ve východní Evropě, kam malého syna pošlou otec s matkou – do bezpečí k náhradním rodičům. Jenže ve válečném zmatku plán selže a šestileté dítě musí bojovat o přežití samo, ohroženo už "neslovanským" zjevem. Na pouti mezi vesnicemi je obětí či svědkem nekonečných zvěrstev, která se na něm podepisují; dokonce ztratí řeč. Chlapec sice vše přežije, setká se s rodiči a po čase začne znovu mluvit, ale po přestálých hrůzách už není schopen žít a milovat – dokonce v něm jeho blízcí vidí hrozbu.

Do hlavních rolí patrně obsadí zahraniční herce, zatím však nemá žádná konkrétní jména. "Pro hlavní roli budu potřebovat chlapce, který se nám má před očima měnit v muže. A taky se mi v ději musí vystřídat všechna roční období, dvakrát za sebou. Počítám tudíž, že se natáčení pěkně protáhne," podotýká Marhoul s tím, že to je nicméně zatím ještě hudba budoucnosti.

Media Development je finančním programem EU, jehož cílem je podpora audiovizuálního průmyslu členských zemí. Podpora se realizuje formou přímého financování filmové a televizní tvorby a projektů, které přispívají k propagaci a distribuci evropských audiovizuálních děl nebo k dalšímu vzdělávání evropských filmových profesionálů.

V daném kole požádalo o podporu 446 producentů z Evropské unie, z toho 237 předložilo žádosti na hraný film. Podporu nakonec získalo 93 žádostí, z nich 44 na hraný film. Česká republika jich předložila deset. Podporu v celkové výši 131 250 eur (zhruba 3,2 milionu korun) získaly čtyři projekty - dva dokumenty a dva hrané filmy. Nejvyšší částku, šedesát tisíc eur (téměř 1,5 milionu korun) získalo právě Nabarvené ptáče. "Je to maximální podpora, kterou může hraný projekt v rámci programu  dostat," vysvětluje Marhoul.

Kosińského Nabarvené ptáče způsobovalo a stále způsobuje silné kontroverze, dostalo se mu světového ohlasu i mnoha prestižních literárních cen. Jerzy Kosiński napsal dvanáct románů, z nichž dva se staly světovou klasikou. Prvním a asi nejznámějším dílem je právě román Nabarvené ptáče (The Painted Bird, 1965). Druhým je román Byl jsem při tom (Being there, 1971), v jehož filmovém ztvárnění zazářil v hlavní roli takzvaného Chancy Gardenera (Zahradníka) Peter Sellers. Snímek byl v roce 1979 nominován na Oskara v kategorii nejlepší film.

,