Ze seriálu Tučňáci z Madagaskaru

Ze seriálu Tučňáci z Madagaskaru | foto: © DreamWorks Animation / CSFD.cz

Když velké televize v létě spí, malé posilují. Máme jich už přes sto

  • 6
Společnost Axocom, která v Česku, na Slovensku a v jiných zemích zajišťuje distribuci pro desítky tematických kanálů, vede Erika Luzsicza. „Rozjížděli jsme nedávno Mňam TV, zastupujeme Joj Cinema, Fishing and Hunting, MTV, VH1 či dětské Nickelodeon,“ vybírá ředitelka z portfolia.

Jaký je u nás podíl tematických kanálů ve srovnání se světem?
Stejně jako v zahraničí, i v Česku tematických kanálů stále přibývá a ještě je tu prostor pro nové projekty i přes to, že u nás začíná být trh pomalu nasycený. Aktuálně je tematických kanálů v Česku více než stovka. Obecně platí, že šíře nabídky se odvíjí od velikosti trhu. V případě Česka může menší stanice limitovat fakt, že se jim výroba vlastních pořadů na lokální úrovni nemusí vyplatit a na vysílání čistě v angličtině nejsou Češi díky vysoké úrovni zdejšího dabingu příliš zvyklí. Nicméně ve světě vznikají nové televizní projekty téměř každý den, což platí zejména pro anglofonní země, kde se rychle projevují nové trendy v televizní zábavě, které se pak postupně dostávají i k nám.

Vedoucí společnosti Axocom Erika Luzsicza

Kdo tvoří typické publikum tematických kanálů?
Kdo je v cílové skupině, se vždy odvíjí od zaměření kanálu. Třeba lovecký Fishing and Hunting sledují nejčastěji muži od třiceti let, JOJ Cinema oslovuje celou rodinu, Nickelodeon pro děti do deseti let, Mňam TV o vaření a životním stylu sledují ženy od pětadvaceti let.

Ale právě Mňam TV přidává talk show. Je taková změna běžná?
Program Mňam TV byl od začátku plánovaný jako kulinářský a lifestylový zároveň, jen při rozjezdu využil zejména pořady o vaření. Ale jinak je rozšiřování programu opravdu běžné, jen musí zůstat v mezích tématu, jinak hrozí, že odradí část publika. Například History nabízí kromě klasických historizujících seriálů a dokumentů také vlastní reality show o lovcích pokladů či aukcích. Tak se divák dostává zprostředkovaně k tématům spojeným s historií, jen atraktivně zabaleným.

Vyvíjí se nadnárodní program i podle místních podmínek?
Jistě, rozšíření programu také může souviset s jeho lokalizací. Kanál Fishing and Hunting začínal s převážně nakoupeným obsahem ze zahraničí, ale dle diváckých ohlasů se přizpůsobil a dnes jeho program tvoří z 80 procent místní produkce pořadů. U filmových kanálů se program rozvíjí podle zakoupených práv a snahy zajistit si exkluzivitu, jiným příkladem je dětský Nickelodeon, za nímž stojí mediální skupina Viacom, potažmo Paramount Pictures, takže televizní a filmový svět tu fungují jako spojené nádoby. Úspěch seriálu podněcuje natáčení filmů a naopak, jako u snímku Tučňáci z Madagaskaru, který úspěšně funguje na velkém plátně i v seriálu na Nickelodeonu.

Celoplošné televize začínají s podzimem hlavní sezonu. Chovají se tak i tematické kanály?
Ano, také se přizpůsobují hlavním trendům a chování diváků, proto na podzim připravují novinky, ať už jde o nejrůznější show či seriály z vlastní dílny. Nicméně je zajímavé, že v létě sledovanost tematických kanálů roste. Což je dáno zejména tím, že hlavní stanice najíždějí na prázdninový režim.