Enigma je válečná romance pro hackery a křížovkáře

Rocker Mick Jagger se dal na filmové podnikání a první titul, který produkoval, je válečná romance o luštitelích tajných kódů s názvem Enigma. Tenhle snímek sotva dál rozmnoží jeho jmění, ale frontman Rolling Stones určitě nemá hluboko do kapsy a za výsledek se stydět nemusí. Jagger se nadchl pro stejnojmenný bestseller Richarda Harrise, jehož děj se odehrává v britském dešifrovacím sídle v roce 1943.

Koupil práva a vnutil knihu oscarovému scenáristovi Zamilovaného Shakespeara Tomu Stoppardovi. A jeho posedlost vedla ještě dál: když se šifrovací přístroj německého námořnictva, kterému se hrdinové díla snaží přijít na kloub, objevil v dražbě londýnské aukční síně Sotheby's, nadšený Jagger ho zakoupil a "mašinka" si pak ve filmu zahrála.

Hrdiny filmu je parta jazykovědců, inženýrů a šampionů křížovkářských soutěží, která v britském Bletchley Parku luštila nacistické depeše; tvůrci je považují za předchůdce dnešních počítačových hackerů. Příběh začíná ve chvíli, kdy odtud záhadně zmizí krásná dívka, taková plavovlasá Mata Hari lehčích mravů; zároveň Němci zcela změní své kódy a do týmu luštitelů se vrací geniální matematik Tom, který se léčil právě z nešťastné lásky k tajemné blondýnce. S její kamarádkou Hester - kterou hraje Kate Winsletová z Titaniku - začne pátrat, zda osud exmilenky, změněné šifry Enigmy a podivné kroky britské kontrarozvědky nějak souvisí...

Servisní článek k filmu najdete ZDE.
Divák, který jakživ nedostal ježka z klece a nad křížovkou v nedělních novinách stráví půl dne, musí být vděčný za odborné vysvětlivky - přestože spolu s jedním z důstojníků ve filmu nakonec dozná, že nerozuměl ani slovo. Je zkrátka nutné přijmout, že ústřední rek je matematický génius - obdobně jako v Čisté duši, jejíhož aktéra Russela Crowea ostatně hlavní hrdina Enigmy Dougray Scott svou mírnou nepříčetností připomíná. Rovněž laik nesmí hloubat, proč k přečtení klíče nových kódů je potřeba zrovna pětadvacet souřadnic německých ponorek. Do třetice je nutno vzít na vědomí, že tahle válka se kromě několika bojových obrazů v nočním Atlantiku vede bez výbuchů, střelby a krve, na půdorysu starosvětsky konverzačního žánru s britským retrostylem, patinou i humorem. A to režisér Michael Apted umí.

Těžko najít něco "angličtějšího" než zdrženlivé Brity vedle rozčilených Američanů, než agentku obětující své tělo pro Anglii a podřízené zlehčující vzletný šéfův projev slovy "teď nasadí Shakespeara" - což také dotyčný ihned učiní. Překvapivý kus zábavy obstará i Winsletová, vydávaná zde za myšku ošklivku s brýlemi, která v akci roztaje jako školačka a zmatkuje, sotva si ji muž nakloní lichotkou. Taková Agatha Christie a její slečna Marplová zamlada: sex-appealu moc nepobrala, ale na přesmyčky, hlavolamy a šarády je přebornice; i tak se dá líčit na ženicha.

Televizně krotký tok děje nabírá napětí v dramatickém souboji s časem - ve hře jsou tisíce životů na vzdálených frontách, než do sebe články zapadnou a nepřátelský kód je v souladu s dějinami odhalen. Jak, to snad přesně nechápe ani scenárista. Víc ovšem vadí nastavované rozuzlení, jež v hollywoodském duchu mění odborníka přes číslice v neohroženého akčního sólistu a navrch přidá ještě poválečný dovětek, aby divák netápal, kterou slečnu si hrdina vzal a na kterou vzpomíná.

Fotografie z filmu Enigma.

Fotografie z filmu Enigma.

Fotografie z filmu Enigma.

Fotografie z filmu Enigma.

Fotografie z filmu Enigma.

Fotografie z filmu Enigma.

Fotografie z filmu Enigma.

,